fibromiyalji.gen.tr https://www.fibromiyalji.gen.tr Fibromiyalji, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, fibromiyalji.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Fibromiyalji Ve Hamilelik https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-ve-hamilelik.html Sat, 24 Nov 2018 17:45:24 +0000 Fibromiyalji Ve Hamilelik; Sır kısmında devamlı karıncalanma hassasiyet, ağrı yada acıma, yanma gibi bazı şikayetlerin olması fibromiyalji ismi verilen oldukça sık görülen bir romatizma olma ihtimalini göstermektedir.

Fibromiyalji Ve Hamilelik; Sır kısmında devamlı karıncalanma hassasiyet, ağrı yada acıma, yanma gibi bazı şikayetlerin olması fibromiyalji ismi verilen oldukça sık görülen bir romatizma olma ihtimalini göstermektedir. Bu hastalık aslında kasların kemiğe yapışmış olduğu bölgeler ile kemikleri etkilemektedir. Bu hastalık bir eklem hastalığı değildir. Şekil bozukluğu yapmaz ve eklemi tutmaz. İltihaplı olmayan bir çeşit yumuşak doku romatizmasıdır. Bayanlarda erkeklere göre tam yedi kat daha fazla görülmektedir. Daha çok yetişkin kişilerin (35-60 yaş) hastalık türüdür. Fibromiyaljinin en büyük belirtisi karıncalanma ve ağrı hissidir. Boyun ve omuz gibi sadece tek bir kısımda olabildiği gibi çok yaygın bir şekilde hissedilir. Fibromiyalji ağrısı hasta kişiler tarafından kemirici ağrı, yanma, üşüme, yanma veya hassasiyet gibi farklı türlerde tarif edilebilir. Ağrıya ayak ve ellerde şişlik hissi de eşlik etmektedir. Hissedilen ağrı gün içerisinde, ese, hava koşullarına ve uyku bozukluklarına bağlı olarak farklılık gösterir. Hissedilen ağrı bazende vücudun bir yarısında daha çok hissedilmektedir. Ağrı çoğunlukla fizik muayene normal ve hasta kişilerin sağlıklı görünümde olsa bile kasların ayrıntılı olarak muayenesi ile belli noktalar üzerinde bu hastalık türü için tipik hassas noktalar bulunmaktadır. Fibromiyalji teşhisi hasta kişide belirli hassas ve yaygın ağrı noktaların varlığı ile klinik olarak konmaktadır. Bu hastalık türüne özel rön bulgusu veya özel laboratuvar testi yoktur. Yapılan testler ancak fibromiyalji benzer bulgular yapılan başka hastalık türlerinin (enfeksiyon, tiroit bozukluklar, lupus ve romatoid ait) ayırt edilebilmesinde yardımcı olmaktadır. Detaylı bir şekilde hastalığı hikayesinin alınması ile fizik muayene uygulanması ve yorgunluk ve kronik ağrıya sebep olan başka hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir.

Fibromiyalji Hastalığının Tedavisinde;

 • Kardiovasküler ve kas germe uyumunu artırmak için egzersizler
 • Hastalığı anlamaya ve hastalıkla baş etmeye yardımcı olacak eğitim programları oldukça faydalı olur.
 • Şikayetleri azaltmak için uykuyu düzenlemek için ilaç tedavisi yöntemi
 • Kas spazmını azaltmaya yönelik gevşeme egzersizleri

Egzersiz Tedavisi ve Fizik Tedavi

Fibromiyalji hastalığınını tedavisinde iki esas amacı ağrılı ve gergin kasları gevşetmek ile kalp damar uyumunu artırmaktır. Yapılan sıcak uygulamalardan hemen, hemen bütün hasta kişiler yararlanır.

Fibromiyalji Hastalığı İlaç Tedavisi

Romatizmal hastalık türlerinde ağrının tedavisinde çok sık bir şekilde steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçların kullanımı fibromiyalji hastalığında çok fazla bir yeri yoktur. Bunların yerine kasları gevşetmeye, derin uykuyu sağlamaya yönelik ilaç tedavisi daha da faydalı olur. Kullanılan bu ilaçların bir çoğu depresyon tedavisinde kullanılır. Ancak fibromiyalji tedavisinde kullanılmakta olan dozlar depresyonda gerekenden çok daha düşük dozda olur. Gün içerisinde devam eden ağız kuruluğu, uyku hali ve kabızlık gibi yan etkisi olan bu ilaçların mutlaka doktor tarafından koolünde kullanılması gerekir. Ayrıca gebe olan bayanların bu ilaçları kullanmamaları gerekir. 

Fibromiyalji Ve HamilelikFibromiyalji Hastalığı Yüzmek

Fibromiyalji hastalığı için en faydalı spor türüdür. Ayrıca sıkıntı, moral bozukluğu, depresyon ve es gibi olayların bu hastalığı tetiklemektedir. Bu sebepten dolayı stresten uzak bir yaşam sürmeniz gerekir.

]]>
Fibromiyalji Testi https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-testi.html Sun, 25 Nov 2018 00:27:39 +0000  Fibromiyalji testi, Yumuşak kas romatizmasında yaygın kas ağrıları, halsizlik ve yorgunlukla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Kendini sürekli yorgun hisseden kişilerin fibromiyalji hastası olma olasılığı bulunur. Bu hast Fibromiyalji testi, Yumuşak kas romatizmasında yaygın kas ağrıları, halsizlik ve yorgunlukla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Kendini sürekli yorgun hisseden kişilerin fibromiyalji hastası olma olasılığı bulunur. Bu hastalık belirtilerini sizde kendinizde görüyor iseniz bir uzman ile görüşüp kesin teşhis ile tedavi sürecini ve beslenme diyet listesini oluşturabilirsiniz. Aşağıda sayacağımız belirtiler sizde varsa vakit kaybetmeden uzman ile görüşmenizde fayda vardır. 

Fibromiyalji TestiFibromiyalji testini şöyle sıralamak mümkün;
 • Yaygın kas eklem ağrıları, Bu rahatsızlıkta kişide bütün kas ve eklemlerde ağrılar oluşur. Boyun, ense, sırt ve kürek kemiği ağrının en sık görüldüğü yerlerdir. Belde, kalçada,diz ve dirseklerde görülen bu ağrı dokunulduğunda çok acı verir. Bu sebepten kişide kaslarda güçsüzlük ve aşırı yorgunluk görülür.
 • Anksiyete,depresyon, mutsuzluk, Yapılan psikiyatr değerlendirmelerde depresyon tanısı konulan kişilerde depresyon ilaçları pek işe yaramaz. Bunun nedeni ise depresyon hastalarında içlerinden bir şey yapma isteğinin gelmemesidir. Bu hastalarda ise içlerinden yapma isteği gelir fakat buna bedenleri iştirak etmez. Yapılacak olan şeylere yetecek güçleri bulunmaz.
 •  Baş ağrısı, Migren yada gerilim tipi baş ağrıları fibromiyalji hastalarının büyük bir bölümünde görülür. Baş ve yüz kasları sertleşir. Bu durumda diş sıkmasının rolü büyüktür.
 • Halsizlik kronik yorgunluk, Fibromiyalji rahatsızlığı olan kişilerin hepsi sürekli çok yorgun ve halsizdir. Sabahları yorgunluktan yataktan kalkamaz haldedirler. Basit günlük işleri yapacak halleri bile yoktur. Gece boyunca diş sıkmasından dolayı sabahları kendilerini iyi hissetmezler. Fibromiyalji hastalarının kendilerini en kötü hissettikleri zaman dilimi sabah saatleridir.
 • Gaz, şişkinlik, ishal, Hastalarda görülen sürekli şişkinlik hali kişide hava yutmuşluk hissi oluşmasına neden olur. Kişilerde arada ishal dönemleri olabilmektedir. Oluşan bağırsak problemleri bağırsak florasının bozulmasıyla ilişkilidir.
 •  Unutkanlık, dikkat ve konsantrasyon eksikliği, Kronik yorgunluk, ağrılar beraberinde  unutkanlık getirir. Bu rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkati dağınıktır. Bedensel yavaşlamanın yanı sıra yeterince dinleneme diklerinden dolayı zihinsel üretimlerinde yavaşlar. Çalışma konsantrasyonları düşer,
 • Düzensiz uyku ve uyku bozukluğu, Geceden kalma uykusuzluk, kişilerin kendilerini yorgun hissetmelerini ve yataktan mutsuz dinlenmemiş olarak uyanmalarına neden olmaktadır. Hiç dinlenemeyen bu kişilerin ortak şikayetlerinin başında uykusuzluk problemi gelir.
 • Hormonsal bozukluklar, Fibromiyalji beden fonksiyonlarını etkilediği gibi hormonsal bozukluklarda etki eder. Ailesel yatkınlık varsa, reaktif hipoglisemi, insülin salınım bozuklukları olabilmektedir. Tiroid ile ilgili hipotiroidi ve haşimatotiroiditi görülür. Kadınlarda ise menopoza yakın dönemde görülebilir. Erken menopoz, miyomlar ve düzensiz kanamalar şeklinde görülebilir.
 •  Kaslarda sertlik,sabah tutukluğu, Romatizman hastalıkların büyük bir bölümünde karşılaşılan bir durumdur. Kişi sabah yataktan kalkarken bütün vücudu sertleşmiş olarak uyanır. Sabah tutukluğu saatler içinde yavaş yavaş dağılır.
 • Huzursuz bacak sendromu, Bacaklarda görülen garip ağrılar,karıncalanma, iğnelenme, ayak tabanında yanma hissi gibi belirtiler verir. Kişi bacaklarını sürekli hareket ettirme isteği duyar. Kişi bacaklarını uzun süre sabit tutmakta güçlük çeker.
 • Cinsel isteksizlik, Sabahları yataktan kalkmakta güçlük çeken, günlük ihtiyaçlarını yapmakta zorlanan kişinin cinsel isteksizliği kaçınılamaz bir gerçektir. Sürekli ağrılar çeken, yorgun, mutsuz bir kişi bunların yanı sıra hastalık nedeniyle yaşadığı hormonsal nedenlerden dolayı cinsel isteksizlik oluşur.
]]>
Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-kuru-igne-tedavisi.html Sun, 25 Nov 2018 06:47:31 +0000 Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi; Fibromiyalji hastalığı yaygın vücut ağrıları ile kendisini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni bir türlü belirlenemese de bu ağrılar sırtta ve ensede belir Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi; Fibromiyalji hastalığı yaygın vücut ağrıları ile kendisini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni bir türlü belirlenemese de bu ağrılar sırtta ve ensede belirgin bir şekilde görülür. Ayrıca kol ve bacaklarda, kaslarda ve kalça eklem yerlerinde ağrılar gözlemlenir. Hastada sürekli olarak yorgunluk bitkinlik ve halsizlik gibi hiçbir şey yapacak hali olmaması gibi tipik belirtiler vardır. Ayrıca vücutta ağrılı hassas noktalar, mutsuzluk, eklemlerde sabah sertliği, uyku bozuklukları, el ve kollarda uyuşma ve şişlik hissi vardır. Bu hastalıkta tüm beden en küçük baskıda bile dayak yemiş hissi içerisinde ağrılar yaşayabilir. Hastanın durumuna göre gaz, kabızlık ve şişkinlik gözlemlenebilir. Özellikle bayanlarda daha çok görülen bu hastalık toplumun yüzde ikisinde rastlanan bir rahatsızlıktır. Özellikle de otuz ile altmışlı yaşlar arasında görülen bir hastalıktır. Fibromiyalji hastalığı aslında bir yumuşak doku romatizması'dır. 

Fibromiyalji Hastalığının Nedenleri;
 • Kaygı,
 • Stres,
 • Üzüntü,
 • Ağır travmatik vakıalar,
 • Düzensiz ve yetersiz Uyku,
 • Virüsler, hastalığın nedenleri arasında düşünülmektedir. Bu hastalık bir anlamda aslında tamamen tedavi edilemeyen bir hastalıktır. 
Fibromiyalji Hastalığının Tanımı,

ile beraber hastalıkta kullanılan kuru iğne tedavisini anlatmak daha faydalı olacaktır. Hastalıkta kuru iğne tedavisi kullanılan bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıları tedavi etmekte etkili bir yöntemdir. Kas spazmı, sırt, bel ve boyun ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak hastada fıtık oluşumuna, ağrılı bir omurgaya ve kireçlenmeye yol açar. Damarları sıkıştırdığı için kollarda ve bacaklarda uyuşma soğukluk ödem ve üşümeye neden olur.

Fibromiyalji Kuru İğne TedavisiFibromiyalji kuru  iğne tedavisi;

Hastalıkta kullanılan kuru iğne tedavisi Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş ameliyatsız ve ilaçsız bir ağrı tedavisidir. Özellikle de ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi yöntemi için kullanılan iğneler çeşitli uzunluklarda olup ilaçsız ve kuru iğnelerdir. Bu farklı boyutlardaki iğneler ağrıların oluştuğu bölgelere kaslarda yaşanan spazmları çözmek için batırılarak yapılan bir yöntemdir.  

Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisinin Yapılışı;

Hastalıkta tedavinin yapılış şekli özellikle kasılmış ve kısalmış kaslara iğne batırılarak uygulanır. bir kasta çoğu zaman çok sayıda kasılmış ağrılı ve kısalmış kas demetleri olduğundan bölgeye çok sayıda iğne batırılır. Tekrarlayan ve kronikleşen ağrılı spazmla birlikte Fibroz doku gelişimide var ise iğne sayısı ve iğneleme sıklığı arttırılır. Böylelikle Fibromiyalji hastalığında hissedilen ağrılarda rahatlamalara yardımcı olur. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Fibromiyalji Bacak Ağrısı https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-bacak-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 22:20:23 +0000 Fibromiyalji bacak ağrısı, Romatizman bir hastalıktır ve bayanlarda daha sık rastlanır. Ailede var ise olma olasılığı yükselir. Başlıca belirtileri kas ağrıları, hassas noktalar ve sabah tutulmaları olan bu rahatsızlık bera Fibromiyalji bacak ağrısı, Romatizman bir hastalıktır ve bayanlarda daha sık rastlanır. Ailede var ise olma olasılığı yükselir. Başlıca belirtileri kas ağrıları, hassas noktalar ve sabah tutulmaları olan bu rahatsızlık beraberinde uyku problemler,yorgunluk ve anksiyete getirir. En belirgin özelliği olan ağrı, kişiyi doktora götürmekten alı koyar. Doktora gitmeyen kişininde bu sürecin üstesinden gelmesi zordur. Fibrolomiyalji bacak ağrısı kişinin hayat kalitesini düşürür. Akşam yaşanan fibromiyalji bacak ağrısında kişi uykusuzluk problemi çekeceği için sabah yorgun bir şekilde uyanır. Bazı kişilerde bu durum o kadar kötü bir hal alır ki yatağından çıkacak kuvveti bile olmaz. Gün içerisinde yaşanan fibromiyalji bacak ağrısında günlük işlerini yapacak kadar bile enerjileri olmaz. Bu durum çalışma hayatlarını ve özel hayatlarını olumsuz etkiler. Sizin fibromiyalji olup olmadığınızı doktorun yapacağı muayene ve bir takım tetkikler sonrasında belirler.

Fibromiyalji bacak ağrısı belirtileri,
 • Sabah uyandığınızda yorgunluk,
 • Ayakta yapılacak işlere enerji bulamama (Markete gitme veya yemek pişirme gibi),
 • Egzersiz ve kısa yürüyüşlere bile çıkamayacak kadar yorgunluk hissi,
 • Çalışmak istememe isteksizlik, yorgunluk,
 • Bacaklarda şişme,
 • Kramplar,
 • Şiddetli  ve zonklayan ağrı,
 • Üşüme hissi,
 • Uyuşukluk ve karıncalanma gibi belirtiler görülür.
Fibromiyalji Bacak AğrısıFibromiyalji bacak ağrısı tedavisi, 

Her hastanın tedavi programı değişkenlik gösterir. Bu tedavide en önemli etken hasta hekim işbirliği içerisinde olmasıdır. Öncelikle hastanın hastalığı hakkında bilgili olması gerekir. Kişiye özel bulguların olmasından dolayı tedavi hastaya özel düzenlenir. Fibromiyalji bacak ağrısı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu özel programla birlikte hasta PRP yöntemiyle tedavi edilebilir. Bacaklarda sertleşen kas düğümleri içine, kişiden alınan kan işleme tutularak, trambosit denilen kısmının verilmesi sonucunda doku içerisindeki sertleşmiş dokular yok olmaktadır. Fibrozitin kaybolmasıyla ağrı ve kas spazmı oluşturan faktörlerinde salınımı durdurulmuş olmaktadır. Kas spazmının ortadan kaldırılmasıyla  belirtiler de yok olmaktadır. Bir diğer yöntem olan psikolojik destek ise kişilerin anksiyete ve stresten kaynaklanmasıdır. Stres altında çalışan, mükemmeliyetçi kişilerde sık görülür. Normal iş gücü üstünde çalışan uzun mesai yapan kişilerde zamanla birlikte rahatsızlık belirtileri görülmeye başlamaktadır. Bu süreçte psikolojik destek alarak ta bu rahatsızlıktan kurtulabilir. Çalışma saatlerinde yapılacak düzenleme ile fibromiyalji bacak ağrısının üstesinden gelinebilir. İlaç tedavisi, Günümüzde uygulanan ilaç tedavilerinden olumlu sonuçlar alınmaktadır. Uzmanınızın belirlediği tedavi sürecini ilaç tedavisiyle desteklemek mümkündür. Kullanılacak ilaçları ve dozunu uzmanınız belirleyecektir. Egzersiz, Fizik tedavi merkezlerinde yapılacağı gibi, verilen günlük egzersiz listesini uygulayarak ta fibromiyalji bacak ağrısı tedavisinde ciddi sonuçlar alabilirsiniz. Fibromiyalji bacak ağrısı kaderiniz olmasın sizde bu şikayetinizi zaman kaybetmeden doktora giderek üstesinden gelebilirsiniz.
]]>
Fibromiyalji Atakları https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-ataklari.html Mon, 26 Nov 2018 13:17:04 +0000 Fibromiyalji Atakları; Bazı doktorlar günümüzde Fibromiyalji Sendromu’nun (FMS) bir hastalık olmadığını savunmaktadırlar. Ama yaşam kalitesi aynı şikayetlerle yıllardır düşmüş hastalara yardımcı olabilmek için b Fibromiyalji Atakları; Bazı doktorlar günümüzde Fibromiyalji Sendromu’nun (FMS) bir hastalık olmadığını savunmaktadırlar. Ama yaşam kalitesi aynı şikayetlerle yıllardır düşmüş hastalara yardımcı olabilmek için bu tablonun hastalık olarak kabul edilmesi gerekmektedir. 

Fibromiyalji sendromu teşhisi konulan hastalarda 3 ana şikayet vardır: Depresyon veya depressif ruh hali, ağrılı çok sayıda hassas nokta ve uyku bozukluğu. 

Araştırmalar Fibromiyalji Sendromu’nun kesin sebeplerini gösterememekle birlikte bazı teoriler mevcuttur. Bunlardan biri Fibromiyalji Sendromu’nu bazı stres faktörlerinin başlattığı yönündedir. Başka olası nedenler; Azalmış ağrı toleransı, sinir sisteminde ağrı ile ilgili kimyasal maddelerin anormal üretimi, bozulmuş uyku kalıpları ve buna bağlı olarak güçsüzlük ve düşük serotonin düzeyi, vücutta büyüme hormonunun (growth hormone) düşük seviyede olması.

Fibromiyalji Atakların Seyri

Fibromiyalji Atakları kas ve tendonlarda ağrı ve acı ile seyreder. Kadınlarda sık görülür, ilk şikayetlerin ortaya çıkışı genellikle 30-35 yaşlarda olu, menopozla birlikte özellikle orta yaşta şiddetlenir. Hassas nokta olarak anılan ve vücudun çeşitli yerlerindeki kaslarda ağrılı alanlar oluşur. Ağrılar çoğunlukla sırt, omuz, bel ve boyun bölgesinde hissedilir. Bazı noktalar hafif dokunmalara karşı bile hassastır. Görülen Ağrılar özellikle istirahat halinde daha belirgin olup, çoğunlukla egzersiz ve günlük aktiviteler sırasında daha az hissedilir. İlerleyen zamanlarda uyku değişiklikleri, stres, hava koşulları, yolculuk, ağır fiziksel aktivite ya da hareketsizlik ile yoğunlaşır. Bir çok hasta aslında ağrının bel, kalça, sırt, boyun, veya omuz bölgesinde hiç kaybolmadığını belirtir. 

Sık görülen diğer belirtiler; baş ağrısı, uyku bozuklukları, depresyon, kronik yorgunluk, el ve ayaklarda hissizlik ve batmalar, güçsüzlük hissi ve baş dönmesi, bağırsaklarda huzursuzluk, kabızlık ve ishal  dönemleri, huzursuz bacak sendromu, fibrofog olarak tanımlanan bilinçte bulanıklık anları, göz kuruluğudur. Günlük rutinin bozulması ve stres sıklıkla Fibromiyalji AtaklarıFibromiyalji Ataklarını kötüleştirir. 

Hastaların pek çoğu daha önceki muayeneler sırasında bir probleminin olmadığını, radyolojik ve laboratuar incelemelerin normal çıktığını ve sorununun psikolojik olduğunu duymuştur. Bu durum, hastayı yakın çevresineve ailesine hatta kendine karşı güç durumda bırakabilir. Ama fibromiyalji sendromu, muayene esnasında hekimin kaslardaki hassas noktaları tespiti ve benzer şikayetleri ortaya çıkaran diğer hastalıkları ekarte etmesiyle teşhis edilir. 

Fibromiyalji Ataklarının Tedavisi

Fibromiyalji sendromunun tedavisi atakların şiddetine ve genel tabloyaa göre değişir. Hastalığın başlangıcı bir strese dayanıyorsa bu stresin ortadan kaldırılması ile ataklarda kendiliğinden düzelme olabilir. Eğer stres yok edilemiyorsa ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Hafif ağrı kesicilerden başlayarak, sırasıyla narkotik olmayan güçlü ağrı kesicilere kadar çeşitli ilaçlar kullanılır. Çok ağrılı bazı hastaların tedavisinde tetik nokta enjeksiyonlarına da başvurulur. 

Uyku kalitesinin iyileştirilmesi önemlidir. Bilinen antidepresan ilaçlara ek olarak, bitkisel kaynaklı bir takım ilaçlar önerilebilir. Burada amaç  vücutta ağrı ile ilgili bazı kimyasal maddeleri düzenlemektir. Uyku düzenine azami dikkati gösterip, kahve ve çay tüketiminde dikkatli olunması, uyku zamanı ve yerine dikkat edilmesi elzemdir. 

Kardiyovasküler uygunluğun artırıldığı bir egzersiz programı ve Kaslara germe tedavinin ikinci, belki de en önemli bölümüdür. Aerobik egzersizler olarak tanımlanan ve vücudun oksijen ihtiyacının yüksek olduğu; koşmak, yürümek, yüzmek, bisiklet gibi egzersizler haftada 3 kere 30 dakika süreyle tekrarlanmalıdır. Kalp ve akc]]> Strese Bağlı Fibromiyalji https://www.fibromiyalji.gen.tr/strese-bagli-fibromiyalji.html Mon, 26 Nov 2018 20:26:25 +0000 Strese bağlı fibromiyalji: Strese bağlı fibromiyalji kişide kendini tekrar eden bir hastalıktır. Fibromiyalji, yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteren bir hastalıktır ve tüm bedeni etkilemektedir. Fibromiyalji ağr
Strese bağlı fibromiyalji: Strese bağlı fibromiyalji kişide kendini tekrar eden bir hastalıktır. Fibromiyalji, yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteren bir hastalıktır ve tüm bedeni etkilemektedir. Fibromiyalji ağrılarının nedenini belirlemek çok zordur. Kişinin sürekli kendini yorgun hissetmesine sebep olan fibromiyalji çoğu zaman psikolojik hastalıklarla tetiklenerek kişide kendini belli eder. Fibromiyalji yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen ve bozan bir hastalıktır.strese bağlı fibromiyalji tükenmişlik sendromu olarak ta bilinmektedir. Bu hastalık yaşamı tehdit etmeyen bir hastalık türüdür. Fakat yaygın kas ağrıları, yorgunluk, mutsuzluk, hormonal bozukluklar ve baş ağrısı kişide zor anlar yaşatmaktadır. Strese bağlı fibromiyalji  hastanın tedaviye eğilimli olması ve kararlılığı ile atlatılabilir fakat stres anlarında tekrarlayabilir. Strese bağlı fibromiyalji kişinin stres olduğu anlarda ortaya çıkmaktadır.Strese bağlı fibromiyalji daha çok kadınlarda görülmektedir. Mükemmeliyetçi kadınlarda tüm yükleri ve sorumlulukları üstlenme ve kusursuz yapma istemi zamanla fibromiyalji hastalığına neden olmaktadır.

Strese bağlı fibromiyalji belirtileri:
 • Gece uykularında düzensizlik ve uyuyamamak
 • Boyun, bel, göğüs, bacaklar gibi vücudun belli bölgelerinde ağrı olması
 • Sabahları vücutta tutulmalar yaşanması
 • Kişide konsantrasyon güçlüğü yaşanması
 • Ellerce,kollarda bacaklarda hissizlik hissedilmesi
 • Karın ağrısı, kabızlık, şişkinlik gibi durumların yaşanması
 • Sık sık idrara çıkma
Strese Bağlı FibromiyaljiStrese bağlı fibromiyalji tedavisi:
 • Vücuttaki ağrıyı azaltmak için kişide öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
 • Kişinin uykusuzluğunu düzenlemek amaçlı ilaçlar önerilir
 • Hastanın kaslarını germek için egzersizler yaptırılır
 • Hastaların strese bağlı fibromiyalji hastalığını anlamaları ve hastalıkla baş edebilmeleri için eğitim programları verilmektedir.
Strese bağlı fibromiyaljiye yakalanmamak için yapılması gereken bazı unsurlar:
 • Stresi hayatınızdan uzak tutmaya çalışın ve stres anlarında burundan derin nefesler alıp ağızdan nefes verin.
 • Haftada 3 veya 4 gün mutlaka egzersiz yapılmalı
 • Bol bol kendinizi huzurlu hissettiğiniz ortamlarda bulunun ve dinlenin
 • Cinsel hayatınızın düzenli olmasına dikkat edin
 • Tatil yapılmalı ve kendinize zaman ayırmalısınız
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz.
]]> Ahmet Maranki Fibromiyalji https://www.fibromiyalji.gen.tr/ahmet-maranki-fibromiyalji.html Tue, 27 Nov 2018 07:41:21 +0000 Ahmet Maranki Fibromiyalji; Ahmet Maranki Fibromiyalji de lavanta, anason, melisa, karanfil ve papatya ağrı kesici özellik taşımaktadır. Mercan köşk, kekik, karanfil, zencefil, biberiye baharatlarını yemeklerde bolca tüketilmes Ahmet Maranki Fibromiyalji; Ahmet Maranki Fibromiyalji de lavanta, anason, melisa, karanfil ve papatya ağrı kesici özellik taşımaktadır. Mercan köşk, kekik, karanfil, zencefil, biberiye baharatlarını yemeklerde bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Meyan kökü ile aloe vera da fibromiyalji rahatsızlıklarında etkilidir. 

Ahmet Maranki fibromiyalji ağrılarına bitkisel kürler; 
 • Bir çay bardağı sıcak suya Adaçayı, kekik ve çörek otu hepsinden birer kaşık ayrı ayrı bardaklara konulur. On dakika demlenmeye bırakılır.  Adaçayı aç karnına diğerlerini tok karnına içerir. Bu çayı günde en az üç kez tüketmek gerekir. Tedaviye 6 ay boyunca devam edilmelidir. 
 • Söğüt yaprağı, meyan kökü, ayrıkotu, menekşe, kereviz tohumu ve elma kabuğunu karıştırarak veya tek tek kaynatarak çayını elde edebiliriz. Elde etiğim bu çayı  günde 3 kez tüketebiliriz. 
 • Şam fıstığı, havlıcan ve zencefilli bal ile karıştırılarak macun haline getirebiliriz. Sonra sabah akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı tüketiriz. 
 • On gram hindibağ kökünü kıyın. Bir su bardağı suyu kaynatıp içerisine on gram kıydığınız Hindiba kökünü koyun on dakika demlendirin ve günde bir veya iki fincan için. 
 • Yirmi baş sarımsağı temizleyip havanda dövelim bir miktar suda kaynatalım. Sonra bu suyu süzelim ve bu suyun içine içine otuz gram toz karabiber, otuz gram saf zeytinyağı koyun kısık ateşte kaynatın içerisine on gram kafuru tozu ekleyerek 2 dakika bu şekilde kaynatın ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulayın. 
 • On gram sarmısağı havanda ezin üstüne on gramlık ılık su ekleyin. Bu karışımı yirmi dört saat dinlendirdikten sonra süzün ve daha sonra günde üç kez on beş, otuz gram arası tüketin. 
 • Isırgan otunu sebze gibi buharda pişirelim ve ağrıyan yerlere koyalım. Fibromiyalji ağrılarını alacaktır.
 •  Üç ölçü kurutulmuş ve öğütülmüş sögüt kabuğu, iki ölçü kurutulmuş meyan kökü ve bir adet dövülmüş sarmısağı karıştırın ve üzerine kaynamış suyu dökün. Bu karışımı on beş dakika demlenmeye bırakın. Demlenen bu karışımı için ve ağrılarınızın kesilmesini sağlayın. 
 • Hardal yağı, Biberiye yağı, kekik yağı, zeytinyağı, badem yağı, ceviz yağı bu yağları eşit miktarlarda bir kapta karıştırın ve ağrıyan yerinize sürün. Sürdüğünüz bu karışımın üzerini streç film ile kaplayın sabaha kadar bu şekilde sarılı durmasını sağlayın. Bu şekilde kaslarınızı iyice yumuşatın ve ağrılarınız azalsın ağrılar geçene kadar bu işleme devam edilmelidir. 

Ahmet Maranki FibromiyaljiAhmet Maranki Fibromiyalji çorba tarifi malzemeler; 

İki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, iki tutam toz zencefil, iki tutam toz zerdeçal, sekiz bardak sodyum içermeyen sebze suyu, dört sap taze soğan, bir miktar taze zerdeçal
 
Ahmet Maranki fibromiyalji çorbasının hazırlanması; 

Sebzeleri temizleyelim ve sirke ile dezenfekte edelim. Sebzelerin suyunu çıkaralım orta ateşte hafifçe çevirelim. Hindistan cevizi yağı ekleyip, Zerdeçal ve zencefil tozu karıştıralım ocağın altını kısıp kısık ateşte zerdeçal kökü ve dilimlenmiş yeşil soğanı ekleyelim. Afiyet olsun.
]]> Fibromiyalji Kanseri https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-kanseri.html Tue, 27 Nov 2018 21:54:29 +0000 Fibromiyalji Kanseri, Kas dokusu ağrısı, aşırı yorgunluk ve bitkinlik, uyuyamama, irritabl bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bir çok hastalıkla karıştırılır. Hatta bazen hastalar, Fibromiyalji kanser Fibromiyalji Kanseri, Kas dokusu ağrısı, aşırı yorgunluk ve bitkinlik, uyuyamama, irritabl bağırsak sendromu olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bir çok hastalıkla karıştırılır. Hatta bazen hastalar, Fibromiyalji kanseri olduğunun farkında bile değildir. En sık tekrarlayan kas doku ağrıları, normal bir insanı etkilemezken Fibromiyalji Kanseri olan kişide çok şiddetli hal alabilmektedir. Ayrıca Fibromiyalji Kanseri olan bir kişi uyku problemleri de çeker. Derin uyuyamazlar. Rem uykusu dediğimiz rüya görme aşamasına kadar uyurlar. Uykularını tam alamadıkları için bitkin ve halsiz düşerler. 

Fibromiyalji Kanserinin Sebepleri :

Fibromiyalji Kanseri, Vücuda yayılan yaygın ağrı bu hastalığın en belirgin özelliğidir. Beden sanki ağır egzersiz hareketleri yapmış gibi ağrımaya başlar. Gün içinde sürekli devam eden bu ağrılar, hayatı da bu anlamda olumsuz bir noktaya taşımaktadır. Ağrılar genellikle vücudun sağ tarafında ve sol tarafında, bel bölgesinin altında ve üstünde bazen belin her tarafında, boyun bölgesinde ense kökünde, göğüs kafesinin üzerine doğru belli noktalarda daha yaygın seyreder. Allodynia adı verilen ve hasta olmayan sağlıklı insanlarda ağrı olmayan basit baskılar, Fibromiyalji kanserleri için kabusa dönüşebilmektedir. Bu hastalığı olumsuz etkileyen bir diğer hayat koşulları da cinsel yaşamdır. Bu hastalığın verdiği ağrı ve aşırı bitkinlik hali hastanın cinsel yaşamını da olumsuz nokta da etkiler. 

Fibromiyalji Kanseri, Bu hastalığın en belirgin özelliklerinden bir de uyku problemleridir. Yapılan araştırmalarda diğer normal insanlarda görülmeyen Alfa beyin dalga dağılımları gözlendiği belirtilmiştir. Bu hastalar uykuya dalmak için problem yaşamazlar. Ancak uyuduktan sonra Alfa beyin dalgaları yüzünden uykuları sık sık bölünür. Böylelikle derin uyku dediğimiz uykuya dalmadan, rem uykuda yani rüya bölümünde uyanırlar. Derin uyku uyuyamadıkları için, hastalar genellikle yorgun uyanırlar. Son zamanlarda Akupunktur tedavisi ile hastaların derin uykuda uyuyabildikleri gözlemlenmiştir. Uyku halindeyken diş gıcırdatma da bu hastalığın belirgin özelliklerindendir. 

Fibromiyalji KanseriFibromiyalji Kanseri, İrritabl bağırsak sendromu da bu hastalığın belirgin özelliklerindendir. Hastaların yüzde yetmişine irritabl bağırsak sendromuna bağlı ishal ya da kabızlık görülmektedir. Bacak bölgelerinde Fibromiyalji ağrı noktalarının olduğu yere yapılan elektroakupuntur yöntemi ile bağırsak hareketlerine gönderilen uyarmalar ile irritabl bağırsak sendromunun düzene girdiği gözlemlenmiştir. Bu hastalık ile birlikte hastalar şiddetli baş ağrıları da çekerler. Bu nedenle çoğu zaman migrenle karıştırırlar. Ancak yapılan gerekli tahliller hastalık kendini göstermektedir. 

Fibromiyalji Kanserinin Nedenleri :

Fibromiyalji Kanseri, 2005 yılında Amerika da ve İsrail de yapılan klinik çalışmalar neticesinde fibromiyalji' nin vücudun rahatlatıcı parasimpatik sisteminin ana temel taşı olan vagus sinirinin, beyni yeteri kadar uyarmamış olmasından kaynaklandığını ortaya koymuştur. Hayvan deneylerinde bu sinirin kesilmesi ile ağrı eşiğinin düştüğü gözlemlenmiştir. Vagus sinir uyarımının fibromiyalji hastalarında azaldığı ve bunun sonucunda ağrı eşiğinin düştüğü gözlenmiştir. Bu sinir uyarımının uyku ve irritabl bağırsak hareketleri düzeni üzerinde de büyük etkiye sahiptir. 

Fibromiyalji Kanserinin Tedavisi :

Fibromiyalji Kanseri, Bu hastalıkla savaşa bilmek için doktor kontrolünde olmak şarttır. Çok büyük dikkat ve hassasiyet gerektiren bu hastalıkla savaşmak için gerekli olan fiziki muayene yapıldıktan sonra, gerekli olan tahlil ve tetkikler yerine getirilir. Daha sonra gerekli olan ilaç tedavisi uygulanır. Hastanın durumuna göre, hastalığın]]> Fibromiyalji Tanı Kriterleri https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-tani-kriterleri.html Tue, 27 Nov 2018 23:11:32 +0000 Fibromiyalji tanı kriterleri, fibromiyalji hastalarında en önemli tanı kriterleri arasında derin kas ağrısı, vücuttaki ağrılı noktalar ile sabah sertliğinin olmasıdır. Bunun yanında hastaların uyku düzensizliği çekmesi, ank Fibromiyalji tanı kriterleri, fibromiyalji hastalarında en önemli tanı kriterleri arasında derin kas ağrısı, vücuttaki ağrılı noktalar ile sabah sertliğinin olmasıdır. Bunun yanında hastaların uyku düzensizliği çekmesi, anksiyete, yorgunluk gibi sorunlarının olması normaldir. Hastalığa tanı konurken doktor fibromiyalji tanı kriterleri üzerinde değerlendirme yaparak hastayı izler.

Fibromiyalji tanı kriterleri nelerdir
 • Ağrı
 • Konsantrasyon sorunları, hafızayla ilgili sorunlar
 • Anksiyete
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sabah sertliği
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Adet döneminde ağrılı kramplar
 • Hassas noktalar
 • Ellerde, kol ve bacaklarda, ayaklarda şişme, uyuşma ve karıncalanma olması
 • İdrar sorunları
 • Uyku düzeninde sorunlar olması, fibromiyalji tanı kriterleri arasında en yaygın görülenleridir.
Fibromiyalji tanı kriterleri

Ağrı: Bu tanı kriteri fibromiyalji hastalarının yaklaşık % 97 kadarını etkiler. Ağrı bu hastalığın karakteristik özelliğidir. Ayrıca hastaların tıbbi destek almasını sağlayan etken ağrıdır. Eklem romatizması ağrılarından farkı, fibromiyalji ağrısının tüm vücutta etkili olmasıdır. Derin şekilde hissedilen ağrı, keskin, zonklayıcı, hafif şekilde olabilir. Aynı zamanda eklem çevresinde, kas ve tendonlarda, bağ dokusunda da ağrı hissedilebilir. Ağrı çoğu hastada gelip geçici olur, vücutta gezinir.

Ağrılı hassas noktalar: Fibromiyalji tanı kriterleri arasında ağrıya, sancıya eşlik eden, parmakla bastırıldığı zaman acı hissedilen hassas noktalar ya da eklem çevresinde sınırlı hassas bölgelerde olabilir. Burada ağrı olan yer eklemler değil, çevresindeki dokular yani hassas noktalardır. Bunlar çoğunlukla derin ağrı şeklinde hissedilmez. Deri yüzeyinden hissedilen ağrı belirli bir bölgeyle sınırlı olur. Fibromiyalji hastalarındaki hassas noktalar rastlantısal değildir. Vücutta bilinebilir yerlerdir. Fibromiyalji hastası olmayan kişilerde aynı bölgelere basınç uygulandığında, kişi basınç hisseder. Hastalar ise bunun yanında aşırı ağrı hisseder.

Fibromiyalji Tanı KriterleriYorgunluk: Yorgunluk fibromiyalji için başka bir tanı kriteridir. Hastalarda yorgunluk sürekli olur, kısıtlayıcı, geçmeyen şekilde hissedilir. Yeterince uyku uyuyan hastalar bile yorgunluk hisseder. Bazıları bunu gripte hissedilen halsizliğe benzetir, bazıları uzun süre çalışmadan sonra, uykusuzluktan sonra hissedilen yorgunluğa benzetir. Fibromiyalji hastalarında yorgunluk sabah kalkıldığında, hafif aktivitelerin sonunda ya da bunlara başlamadan, egzersiz yapamayacak şekilde kendini yorgun hissetme, işyerinde, cinsel ilişkiye girmeden yorgun hissetme şeklinde oluşur.

Uyku bozuklukları: Fibromiyalji tanı kriterleri arasında hastaların çoğunda uyku sorunları yaşanır. Hastalar uykuya dalmakta sorun yaşamasa da, uykuları kolay bölünür ve hafif olur. Sabah dinlenmeden kalkarlar. Bu hastalarda kalıcı yorgunluğa neden olur. Hastaların beyin aktiviteleri uykuda da sürer. Yapılan uyku laboratuvarı testlerinde, hastaların derin uykusundaki kesintiler belirlenmiştir. Yani derin uyku zamanı hastalarda azdır.

Sabah sertliği: Hastalarda sabah sertliği olması önemli tanı kriterleri arasındadır. Sertlik vücutta geniş alanı kapsayabilir. Sırtı, kol ve bacak kaslarını, eklemleri etkileyebilir. Hastalar güne başlamadan önce gevşeme ihtiyacı hisseder. Bu sorun bazılarında birkaç dakika sürerken, bazılarında yarım saate hatta gün boyu kadar etkili olabilir. Fibromiyalji hastalığında hissedilen sabah sertliği oldukça ağrılı olur.

Depresyon: Bu hastalardaki önemli belirtiler arasındadır. Fibromiyalji hastalarının dörtte birinde majör depresyon olduğu belirlenmiştir. Hastaların yarısında da yaşam]]> Fibromiyalji Mide Bulantısı https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-mide-bulantisi.html Wed, 28 Nov 2018 17:36:11 +0000 Fibromiyalji mide bulantısı, Hastalık genellikle kişilerde vücudun bir çok yerinde iyileşmeyen ağrı dediğimiz ağrılardan meydana gelir. Özellikle de kas, bel, sırt, boyun baş, kol ve bacaklarda hatta vücudun genelinde hissedil Fibromiyalji mide bulantısı, Hastalık genellikle kişilerde vücudun bir çok yerinde iyileşmeyen ağrı dediğimiz ağrılardan meydana gelir. Özellikle de kas, bel, sırt, boyun baş, kol ve bacaklarda hatta vücudun genelinde hissedilen bir ağrı hastalığıdır. Bir çok çeşidi genellikle ağır travmatik vakıalar ve psikolojik vakıalardan meydana gelir. Genellikle bayanlarda daha sık görülen bu rahatsızlığın tek bir sebebe indirgenmesi tamamen yanlış bir kanıdır. Çünkü bu Fibromiyalji hastalığı hastada ağrılar ile kendisini gösterir ve geçmeyen ağrılar olarak ta bilinir. Fibromiyalji hastalığının temelde nedeni stres olarak öngörülür. Özellikle bayanlarda çok olmasının nedeni ise yaşadıkları bütün travmatik olayları genelde içlerine atmaları ve stres sıkıntıya neden olmasında ötürü oluşur. Diş etlerim bile ağrıyor dersiniz ya işte belkide bu bile bir Fibromiyalji hastalığından kaynaklanabilir. O yüzdende hastalığın olup olmadığı ancak gereken test ve muayenelerden sonra anlaşılabilir. Çünkü bazen hastalık aslında fiilen yoktur ve siz tamamen psikolojik olarak ağrı şikayetleriniz olduğunu sanabilirsiniz. 

Fibromiyalji mide bulantısı

Fibromiyalji genelde fibroz dokularda, bağlarda ve kaslarda meydana gelen bir durumdur.  hastalıkta kronik ağrılar gözlemlenmektedir. İnsan vücudunda on sekiz hassas nokta bulunur. Bu noktalarda oluşan şiddetli ağrılarda Fibromiyalji hastalığından oluşur.  Bu hastalığın tanısı röntgen filmleri, kas biyopsisi ve kan tahlilleri ile belirlenir. Fibromiyalji hastalığında belirti olarak mide bulantısı gözlemlenmez sadece psikolojik olarak bu hastalığı taşıdığını düşünenlerde görülme olasılığı da minimize oranlardadır. Fibromiyalji sendromunda kişi genellikle ağrıları üç ay aralıksız yaşaması durumda bu teşhisin konulması gerekir. Ayrıca hastalarda en belirgin özellikler yorgunluk, ağrı, tükenmişlik sendromu ve depresyon şeklindedir. Bunun dışında daha bir çok belirtisi olan bu hastalığın belirtileri kişinin yaşadığı durum ve olgularla ilişkilidir. O yüzdende her hastada aynı semptomlar meydana gelmeyebilir. Fibromiyalji sendromunda kişiye özel tanımlamaların hastalığı yaşayan kişideki tedavi şeklini belirlemede yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir çok hastada oluşan genel belirtiler arasında, uykusuzluk, el, parmak, ayak bacak ve kollarda ağrı, gerilim tipinde baş ağrısı, eklem ağrıları, ağız ve gözde kuruma hissi ağrılı adet dönemleri, anksiyete bozukluğu tüylerin diken diken olması, aşırı gürültü ve sese duyarlılık, çok sık idrara gitme ve mide rahatsızlıkları görülür. 

Fibromiyalji Mide BulantısıFibromiyalji mide bulantısı; durumları her hastada oluşmayan ama olabilecek bir durumdur. Özellikle yaşadıkları mide ağrıları içerisinde en çok görüleni de bulantıdır. Hastanın psikolojik olarak yaşadığı çöküntü aslında tüm vücudu etkilediğinden içerisine girdiği depresyon durumunun bir getirisidir. Mide bulantısı, o yüzdende her hastada belirtilere göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Bunları dışında midede görülen ve bağırsaklar ile ilişkili olan ishal kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi belirtilerde sıkça görülen belirtiler arasındadır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Fibromiyalji Boyun Ağrısı https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-boyun-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 06:11:59 +0000 Fibromiyalji boyun ağrısı, Fibromiyalji boyun ağrısı fibromiyalji hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Fibromiyalji hastalığı bir çeşit ağrı sendromudur. Vücutta yaygın ve inatçı ağrılara neden olmaktadı Fibromiyalji boyun ağrısı, Fibromiyalji boyun ağrısı fibromiyalji hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Fibromiyalji hastalığı bir çeşit ağrı sendromudur. Vücutta yaygın ve inatçı ağrılara neden olmaktadır. Fibromiyalji kişide kas ağrılarına ve bu ağrılar sırasında hastanın şiddetli sızlamalar yaşamasına neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığında boyun ağrısı oluşmasının nedeni bilinmemektedir. Fibromiyalji hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazladır. Bu hastalık hayati tehlike taşımamaktadır. Tedavisi mümkündür fakat stres anlarında hastalık tekrarlama göstermektedir. Fibromiyalji boyun ağrısı dışında kişide uyku düzensizlikleri ve yorgunluğa da neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığı bir nevi tükenmişlik sendromudur. Hasta devamlı mutsuzdur. Fibromiyalji kişinin sosyal hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Hastanın yaşadığı ağrı sendromları çoğu zaman hastayı psikolojik sorunlara itmektedir. Fibromiyalji teşhisi ve tanısı oldukça zordur ve çoğu zaman geç tanı konur. Hastada 1 belirti değil tüm belirtilerin veya bir çok belirtinin kişide bulunması fibromiyalji tanısı için şarttır.

Fibromiyalji Boyun AğrısıFibromiyalji hastası olmamak için yapılması gerekenler:
 • Bol bol istirahat etmelisiniz
 • Gerektiğinde seyahatlere çıkmalı tatil yapmalısınız.
 • Stresten uzak durmalısınız
 • Kendinizi huzurlu hissettiğiniz ortamlarda daha fazla zaman geçirmelisiniz
 • Kendinize zaman ayırmalısınız
 • Cinsel hayatınızı düzenli yaşamalısınız
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz
Fibromiyalji boyun ağrısı tedavisi:

Fibromiyalji hastalığı tedavisi öncelikle kişideki boyun, baş, bacak, boğaz veya kalçada oluşan ağrıları gidermek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Sonrasında kişinin düzensiz olan uykularını düzenlemek amacı ile ilaç tedavisi yapılır. İlaçla tedavi dışında egzersiz tedavisine başvurulmaktadır. Doktor tarafından vücutta genellikle sabah oluşan tutulmaları en aza indirmek için fibromiyalji egzersizleri başlatılmaktadır. Fibromiyalji egzersizleri hastaya oldukça iyi gelmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise psikolohik eğitimdir. Hastaya fibromiyalji hastalığıyla nasıl başa çıkılacağı öğretilmektedir. Fibromiyalji hastalığında psikoloji, kararlılık ve tedaviye yönelik atacağı adımlar hastalığın seyri açısından önem taşımaktadır.
]]>
Fibromiyalji Antidepresan https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-antidepresan.html Thu, 29 Nov 2018 14:56:11 +0000 Fibromiyalji antidepresan, kullanımı Fibromiyalji hastalarını Uyku, uyku bozukluğu, depresyon gibi durumlarda rahatlatmaktadır. Fibromiyalji tedavisinde antidepresan kullanımı doktor önerisine göre alınmalı ve ilaçların günlük Fibromiyalji antidepresan, kullanımı Fibromiyalji hastalarını Uyku, uyku bozukluğu, depresyon gibi durumlarda rahatlatmaktadır. Fibromiyalji tedavisinde antidepresan kullanımı doktor önerisine göre alınmalı ve ilaçların günlük dozları ayarlanmalıdır. Fibromiyalji antidepresan, depresyona ve sosyal izolasyona sebep olmaktadır. Fibromiyalji antidepresan ilaçları olarak, prozac, Paxil, zolaft gibi antidepresanlar kullanılabilmektedir. Fibromiyalji belirtileri arasında yaygın kas ve eklem ağrıları mevcuttur. Hasta bu ağrılar nedeniyle ve İş gücü kaybı nedeniyle kendisini yetersiz hissedip depresyona girebilmektedir. Fibromiyaljide antidepresan kullanan hastalar genellikle kendilerini mutsuz ve huzursuz hissederler yetersiz olduklarını düşünüp depresyona girebilirler. Fibromiyalji antidepresan ilaçlarının  hastayı rahatlatması, ağrı hissini azaltması, uyku ve uyku bozukluklarını iyi gelmesi nedeniyle Fibromiyalji hastalarında gelişen depresyon için antidepresanlar kullanılmaktadır. 

Kullanılan antidepresan ilaçlar serotonin ve noradrenalin geri alımını engelleyerek etki etmekte ve hastayı rahatlatmaktadır. Antidepresyon ilaçlarının da çeşitleri vardır. SNRI olarak bilinen bir grup antidepresan ilaç bulunmaktadır ki bu ilaçların Fibromiyalji depresyonunda kullanıldığı durumlar vardır. Bu ilaçları ağrıyı azalttığı için, hastalar tarafından işlevlerini arttırmak ve genel anlamda rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Yine de bu ilaçların kullanılması pek tercih edilmez.

Fibromiyalji AntidepresanYan etkileri; Bulantı, baş ağrısı, kabızlık, baş dönmesi ve insomnia'dır. SNRI ların en çok kullanılan formları, venlafaksin 75 mg tablet ve duloksetin tabletlerdir. 

Venlafaksin tablet; Seratonin ve noradrenalin geri alımını engelleyerek etki göstermektedir. Günlük doz olarak yetmiş beş miligram ile üç yüz yetmiş miligram arasında önerilmektedir.

Fibromiyalji antidepresan olarak kullanılan Bazı ilaçlar, Lyrica tablet yetmiş miligram,  Cymalta otuz miligram tablet, Savella elli miligram tablet tir. 

Lyrica 75 mg tablet; Fibromiyaljiye bağlı uzun süreli ağrıların tedavisinde etkilidir. Fibromiyaljide antidepresan olarak kullanımı hastayı rahatlatır. İlaç günlük olarak günde iki  defa yüz elli miligram ile altı yüz miligram arasında alınır. İlacı her gün aynı saatte almak önemlidir. 

Cymbalta 30 mg tablet; Fibromiyalji depresyonunda hastanın daha yaygın ve şiddetle hissettiği ağrıların tedavi edilmesinde kullanmaktadır. Depresyonda kişilere genelde tedavinin başlamasından iki hafta sonra etki etmektedir. İlaç günde iki kapsül olarak altmış miligram olarak alınmalıdır. İlacın her gün aynı saatte alınması önemlidir.

Savella 50 mg tablet; Fibromiyalji antidepresan kullanımı hastayı rahatlatır. Günde iki defa elli miligram yani total de yüz miligram alınır. İlacı her gün aynı saatte olmak önemlidir.

Fibromiyaljide antidepresanlar hastaların büyük Sıkıntısı olan uykusuzluk, uyku bozukluğu ve uyuyamama gibi sıkıntıların da yardımcı olmaktadır. Hastalarda antidepresanlar dinlendirici ve uyku artıran ilaçlardır. Antidepresanları yatmadan önce küçük dozlar halinde almak gerekmektedir. Antidepresan ilaçların içerisinde, amitiriptilin gibi antidepresan ilaçlar içermektedir.  Diğer antidepresan grubundaki inançların Fibromiyalji hastalarında çok bir faydası yoktur. Sağlıklı günler. 
]]>
Fibromiyalji Kas Seyirmesi https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-kas-seyirmesi.html Fri, 30 Nov 2018 13:43:32 +0000 Fibromiyalji kas seyirmesi, Ağrılar, yorgunluk, üzüntülü ruh hali ve sabahları uykudan kalktıktan sonra vücutta tutkunluk ile kendini gösterir. Kişi şikayetlerini anlatırken bütün vücudunun ağrıdığını ve dokunduğu bölge Fibromiyalji kas seyirmesi, Ağrılar, yorgunluk, üzüntülü ruh hali ve sabahları uykudan kalktıktan sonra vücutta tutkunluk ile kendini gösterir. Kişi şikayetlerini anlatırken bütün vücudunun ağrıdığını ve dokunduğu bölgelerin çürümüş hissi verdiğini belirtmektedir. Yapılan araştırmalarda orta yaşta bayanların erkeklere oranla daha sık fibromiyalji hastalığına yakalandığını göstermektedir. fibromiyalji kas seyirmesi bu rahatsızlığın belirtilerindendir. Kişide görülen ağrılar, baş, ense, omuz, sırt, bel, kol ve bacaklarda belirli noktalarda görülür. Fibromiyalji kas seyirmesi uykuda yaşandığı zaman kişinin uykudan bölünmesine ve uykudan uyanmasına neden olur. Bu durum sonrasında kişi uykusuz bir gece geçirmiş olur ve sabah enerjisi tükenmiş şekilde yataktan kalkmakta zorluk çeker. Fibromiyalji kas seyirmeleri beraberinde bazen yanmalar da görülebilir. Bu hastalık sürekli olup zaman içerisinde belirtilerinin azaldığı da görülmektedir.

Fibromiyalji Kas SeyirmesiFibromiyalji kas seyirmesi tedavisi, Uzman desteği ile gerçekleştirilecek bu tedavi süreci birlikte planlanmalıdır. Hasta hekim işbirliği ile bu süreç kolaylıkla atlatılabilir. Fibromiyalji kas seyirmesi tedavi edilebilecek bir hastalıktır.
 • Egzersiz, Fibromiyalji kas seyirmesi tedavisinde egzersizin büyük etkisi vardır. Egzersiz hem korumaya yönelik hemde tedavi amaçlı bir yöntemdir. Özellikle öğleden sonraları veya akşam saatlerinde yapılan egzersizler fibromiyalji kas seyirmelerine iyi gelmektedir. Gevşeme ile germe egzersizleri kuvveti ve dayanıklılığı arttırmaktadır. Bu egzersiz programını uzmanlar kişiye özel düzenlemektedir. Bunların içerisinde düşük yoğunlukta yürümek, bisiklete binmek, yüzmek ve su aerobiği gibi aktivitelerdir. 
 • İlaç tedavisi, Doktorun kişiye özel uyguladığı bir diğer tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. Bu ilaç tedavisinde kişinin rahatsızlığı göz önünde bulundurularak dozu ayarlanır. 
 • Psikolojik destek, Kişinin gün içerisinde zorunlu olarak yaptığı şeyler kendisini psikolojik olarak rahatsız eder. Bu durumda kişinin psikolojik destek alması eğer doktor uygun görür ise psikolojik ilaçlar kullanması gerekebilir. Kişinin memnun olmadığı ortamlardan uzaklaşması, seveceği aktivitelerde bulunması ve kendisine hobiler edinmesi faydalı olacaktır. 
Fibromiyalji kas seyirmesi rahatsızlığında hastanın düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırıp uygulanacak programa uyması gerekir. Fibromiyalji kas seyirmesi tedavi romatolog, fizik tedavi uzmanı, psikiyatrist ve nörologdan oluşan uzman ekip tarafından yapılır. Kişinin uzmanlarla iletişim halinde olması önemlidir. Sizde fibromiyalji kas seyirmesi hastalığınızı tedavi ettirip hayat kalitenizi normale döndürebilirsiniz. 
]]>
Fibromiyalji Baş Ağrısı https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-bas-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 15:04:31 +0000 Fibromiyalji baş ağrısı: Fibromiyalji baş ağrısı oluşumuna neden olan bir hastalıktır. Fibromiyalji vücutta yaygın ve inatçı kas ağrıları oluşmasına neden olmaktadır. Kişide ağrılar yanı sıra enerji düşüklüğüne Fibromiyalji baş ağrısı: Fibromiyalji baş ağrısı oluşumuna neden olan bir hastalıktır. Fibromiyalji vücutta yaygın ve inatçı kas ağrıları oluşmasına neden olmaktadır. Kişide ağrılar yanı sıra enerji düşüklüğüne de neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığının tanımı, yaygın kas ve iskelet sistemi ağrısı, uyku düzensizliği, yorgunluk hissedilmesi ve bu belirtilerin hepsinin vücutta gözlemlenmesidir. Kısaca vücutta ağrı sendromu yaşanmasına neden olan bir hastalıktır. Fibromiyalji baş ağrısı stres anlarında kişide daha belirgin bir hal alır. Strese bağlı fibromiyalji kendini vücutta ağrı ile göstermektedir. Fibromiyalji hastaları stres anlarında yoğun baş ağrısı yaşarlar. Baş ağrısı yanı sıra boyun bel ve birçok bölgede ağrı yaşanmaya başlar. Fibromiyalji hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok gözlemlenmektedir. Fibromiyalji kişide tüm bedeni etkilemektedir ve bu hastalığın nedeni anlaşılmamaktır. Fibromiyalji hastalığı hayati tehlike taşımamaktadır. Tedavisi mümkündür fakat bu hastalığın tekrarlaması olasılığı vardır.

Fibromiyalji Baş AğrısıFibromiyalji baş ağrısı tedavisi:
Kişideki baş ağrısını azaltmak için öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile hem baş ağrısı hemde vücuttaki diğer ağrıların tedavisi amaçlanır. Fibromiyalji hastalığı bulunan insanlarda uykusuz kalmakta baş ağrısına ve vücutta tutukluk oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için kişideki uykusuzluk problemi de ilaçla giderilmeye çalışılır. Diğer aşamalarda ise hastanın kaslarının açılması ve vücuttaki tutulmaları en aza indirmek için egzersiz eğitimleri başlar. Kişi doktor tavsiyesi altında egzersizler yaparak fibromiyalji hastalığını en az dereceye indirmeye çalışır. Son olarak tedavide psikoloji kısmına gelinir. Hastanın fibromiyalji hastalığını anlamaları ve hastalık karşısında nasıl davranmaları bu hastalıkla nasıl başa çıkacakları anlatılarak tedavi yöntemine gidilir. Fibromiyalji hastası olan kişinin tedaviye eğilim göstermesi atılacak en büyük adımlardan biridir.
]]>
Fibromiyalji Boğaz Ağrısı https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-bogaz-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 11:59:24 +0000 Fibromiyalji boğaz ağrısı, Fibromiyalji hastalığı kişide çeşitli ağrılara neden olmaktadır. Firbomiyalji boğaz ağrısı  şikayetlerine neden olmaktadır. Fibromiyalji kronik bir hastalıktır ve kişide boğaz ağrısına ned Fibromiyalji boğaz ağrısı, Fibromiyalji hastalığı kişide çeşitli ağrılara neden olmaktadır. Firbomiyalji boğaz ağrısı  şikayetlerine neden olmaktadır. Fibromiyalji kronik bir hastalıktır ve kişide boğaz ağrısına neden olmaktadır. Fibromiyalji boğaz ağrısı dışında boğazda spazm ve lenf bezi şişmesine de neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığı tanımı ve teşhisi zor olan bir hastalıktır ve kişide neden oluştuğu bilinmemektedir. Kişide yaygın vücut ağrıları oluşması ile bu hastalık kendini belli etmektedir. Kişide boğaz ağrısı dışında baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı ve daha birçok bölgede ağrı oluşabilmektedir. Vücut ağrıları dışında kişide yorgunluk, halsizlik ve stres oluşumuna da neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığı kişinin sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkilemekte ve kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Hastalarda tek bir belirtiye dayanarak tanı konulması yanlıştır.tanı için belirtilerin hepsinin yada bir çoğunun kişide var olması gerekmektedir. Fibromiyalji boğaz ağrısı çok şiddetli ve yaşam kalitesini düşüren bir ağrıdır. Bu hastalık kadınlarda daha çok görülmektedir ve doktor tedavisi gerektirmektedir. Fakat doğru tanı oldukça önemlidir. Fibromiyalji günümüzde sık rastlanan bir hastalıktır. Hastalık genellikle geç tanı alır. Hayati tehlikeye sebep olmaz. Tedavisi mümkündür.

Fibromiyalji Boğaz AğrısıFibromiyalji boğaz ağrısı eşliğinde oluşan diğer belirtiler:
 • Kişide bulunan yaygın vücut ağrıları
 • Vücutta hassas noktaların mevcudiyeti
 • Kişide uyku bozuklukları ve düzensizlikleri
 • Hastanın sabah vücudunda tutukluk yaşaması
 • Kişinin bağırsak sendromu
 • Kişinin soğuk bir ortamda kalamaması
 • Vücutta uyuşma ve karıncalanma yaşanması
 • Kişinin unutkanlık ve hafıza sorunları
 • Kişinin psikolojik sorunlar yaşaması
Fibromiyalji hastalığına yakalanmamak için yapılması gerekenler:
 • Kişinin kendine zaman ayırması
 • Bol istirahat etmesi
 • Tatile çıkması
 • Huzurlu ortamlarda zaman geçirmesi
 • Stresten uzak yaşaması
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmesi
 • Spor yapması
 • Cinsel hayatının düzenli, olması kişide fibromiyalji hastalığını engellemektedir.
Fibromiyalji boğaz ağrısı tedavisi:
 • Vücut ağrılarını, boğaz ağrısını ve uykusuzluğu giderebilmek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
 • Kişiye doktor isteği dahilinde fibromiyalji egzersizleri yaptırılmaktadır.
 • Kişinin fibromiyalji hastalığıyla nasıl baş edeceği psikolog eğitimleri ile kişiye anlatılarak tedavi uygulanmaktadır.
]]>
Fibromiyalji İlaçları https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-ilaclari.html Sun, 02 Dec 2018 11:04:37 +0000 Fibromiyalji ilaçları, Fibromiyaljinin ve diğer semptomlarında kesin bir tedavisi yoktur. O yüzdende çok sayıda geleneksel ve alternatif tedaviler ile bu zor sendromun tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Herhangi bir tedavi pr Fibromiyalji ilaçları, Fibromiyaljinin ve diğer semptomlarında kesin bir tedavisi yoktur. O yüzdende çok sayıda geleneksel ve alternatif tedaviler ile bu zor sendromun tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Herhangi bir tedavi programı ilaçları, güçlendirici kondisyon ve egzersiz hareketleri ile aerobik ve davranışsal teknikleri kapsamaktadır. Özellikle kadınlarda görülen Fibromiyalji semptomları otuz ile altmış yaş aralığında sıklık ile karşılaşılan semptomlardandır. Çoğunlukla psikolojik kökenli olan bu Fibromiyalji semptomlarının tam bir tedavisi yoktur. O yüzdende çeşitli antidepresanlar, anti-enflamatuarlar ve antiepileptikler ve aneljezik ilaçlar kullanılarak tedavisinde ilerleme yapmaya çalışılmaktadır. Özellikle Amerikanın saygın kuruluşlarından American College of Rheumatology' ye göre Fibromiyalji semptomlarını ilaçlar tedavi eder kanısını savunmaktadır. Fibromiyalji de kullanılan başlıca üç ilaç bulunmaktadır. 

Bunlar; 
 • Cymbalta,
 • Lyrica,
 • Savelladır. Bu ilaçlardan Lyrica olan aynı zamanda zona sinir ve diyabet hastalıklarındaki ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. O yüzden de Fibromiyalji' den kaynaklı ağrıların semptomlarında da hafiflemeye neden olabilmektedir. Ayrıca Savella ve Cymbalta ilaçları seratonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri ile sınıflandırılır. 
 • Flexeril, Elavil, Cycloflex, Endep, Flexiban gibi Trisiklik ilaçlarında Fibromiyalji de etkili olduğu saptanmıştır. Bunun dışında dual geri alım inhibitörleri olarak bilinen antidepresanlar da bu hastalıkta pozitif bir etki içerisindedir.  
Fibromiyalji hastalığında özellikle Neurontin çok umut verici tedavi sonuçları vermiştir. İçerik olarak Steroid yapıda olmayan anti-enflamatuar ilaçların, Cox-2 inhibitörler dahil olmakla beraber, FMS ağrısı tedavisinde etkili olmadıkları da görülmüştür. Aynı zamanda Opioid ilaçlardan da Fibromiyalji hastalığında kaçınmak gerekir. Nedeni de uzun vadede işe yaramaz ve alışkanlık yaparlar. Alternatif tedaviler, her ne kadar denenmemiş olsalar da, Fibromiyalji semptomlarında başa çıkmada kullanılmaktadır. 

Fibromiyalji İlaçlarıFibromiyalji ilaçları
 • Asetaminofen ve aspirin gibi aneljezikler,
 • Gabapentin ve pregabalib gibi antiepileptik ilaçlar,
 • Fluoksetit, Duloksetinin yada minasipran gibi antidepranlar,
 • tramadol gibi ağrı kesiciler,
 • Ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar fibromiyalji semptomlarında kullanılmaktadır. 
Her ne kadar bu ilaçların hepsi Fibromiyalji hastalığında kullanılsa da içlerinde özellikle olumlu bir tedavi yapan ilaç, Neurontin ilaçlar olan antiepileptik ilaçlardır. 
]]>
Fibromiyalji Ozon Tedavisi https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-ozon-tedavisi.html Sun, 02 Dec 2018 20:02:30 +0000 Fibromiyalji ozon tedavisi, Fibromiyalji ozon tedavisi, fibromiyalji hastalarının kaslarında küçük odakların kanlanması bozulmuştur ve oksijenlenmesi azalmış bölgelerdir. Bu bölgelerde zaman içerisinde iltihapsız yangı dediği Fibromiyalji ozon tedavisi, Fibromiyalji ozon tedavisi, fibromiyalji hastalarının kaslarında küçük odakların kanlanması bozulmuştur ve oksijenlenmesi azalmış bölgelerdir. Bu bölgelerde zaman içerisinde iltihapsız yangı dediğimiz inflamasyon gelişebilir. Hastalar ağrı kesicilerden fayda görmezler. Hastalar genellikle bu bölgedeki dolaşım bozukluğunun giderilmesi ile fayda görürler. Ozon tedavisi hem bu bölgedeki kanlanmayı düzenler, hem de kırmızı kan hücrelerini olan alyuvarların bu bölgelerde daha çok oksijen bırakmasına yardımcı olur. Fibromiyalji ozon tedavisinde 10 seans ozon tedavisinden sonra tam iyilik hali olabilmektedir. Fibromiyalji ozon tedavisinden sonra oksijensizlik ve kanlanma sorun çözümleneceği için ağrıya neden olan iltihapsız yangı da ortadan kalkar. Fibromiyalji ozon tedavisinden sonra hastaların ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmalarına gerek kalmayabilir. Böylece hastaların karaciğer ve böbrekleri korunmuş olur. Çünkü ilaçlar vücuttan ya karaciğer yada böbrek kanalıyla atılmaktadır.

Ozon nedir Ozon üç molekül atomundan oluşan gaz halinde bir moleküldür. Oksijen molekülü kararlı bir moleküldür. Ozon ise kararsız bir moleküldür. Ozon gazı, Alman kimya uzmanı olan Christian Friedrich Schönbein tarafından1839 yılında bulunmuştur. Ozon ilk yıllarda dezenfeksiyon amacıyla kullanılmıştır. Özellikle su arıtma tesislerinde dezenfeksiyon amacıyla ozon kullanılmıştır. Ozon virüs, bakterileri öldürmekle kalmaz tüm mikroorganizmaları ve toksinleri de yok eder. Ozon molekülü oda sıcaklığında renksiz, kokusuz, karakteristik kokusu olan bir gazdır.  Ozonun anlamı koklamaktır. Dünyanın pek çok yerinde içme suyu dezenfektanı olarak kullanılmaktadır.

Ozonun tedavi amaçlı kullanılmaya başlaması, birinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerinin kangren ve benzeri ciddi yaralarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmasıyla başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde pek çok bilim adamı bu konu üzerine çalışmalar yapmıştır ve vakalar üzerinde seri bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Medikal olarak ozon tedavi amaçlı kullanılacaksa saf ozon ve saf oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Bu karışımda ozon en fazla yüzde beş, oksijen ise en az yüzde 95 oranında olmalıdır. Ozon terapisti bu konuda uzman olmalıdır ki hastalığın durumuna göre uygulanacak doğru dozu belirler ve doğru bir şekilde uygular.

Fibromiyalji Ozon TedavisiFibromiyalji ozon tedavisi temel ilkeleri; Ozon tedavisi belli miktarda oksijen, ozon karışımının vücut boşluklarına ya da dolaşım sistemine verilmesidir. Ozon tedavisi, intravenöz, kas içi, eklem içi, karın içi, makat içi, omurilik disklerinin içine uygulanabildiği gibi deri üstüne de uygulanabilmektedir. Ozon tedavisinde bir miktar kan vücut dışına alınır Ozan'a dayanıklılık testi yapılır. Bu test, bir şişede beş on dakika oksijen, ozon karışım ile temas ettikten sonra tekrar aynı kişiye verilir. Bu uygulama şekline otohemoterapi denilmektedir. 

Ozon tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler; Ozon asla saf olarak hastalara verilmemelidir. Belirli oranlarda Oksijen ile karıştırılarak verilmelidir. Bu karışımda yüzde doksan beş oranında oksijen olmalı, ozon ise yüzde beş ten fazla olmamalıdır. Normal oda havasının ozon, oksijen karışıma girmesi kesinlikle engellenmelidir. Ozon tedavisi yapılırken Ozan'a dayanıklı malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Bu malzemeler paslanmaz çelik, nötral cam ve teflon dur.

Ozon tedavisinin uygulama metotları; Ozon tedavisi farklı şekillerde hastanın şikayetlerine göre uygulanabilir. 

Major hemoterapi; Hastadan alınan yüz mililitre kanın ozanlanarak  tekrar hastanın kan dolaşımına verilmesidir. 

Minör hemoterapi; Hastadan alınan on mililitre kadar kanın ozonlanarak ağrı olan kasların içerisine zerk edilmesidir. 
<]]>
Fibromiyalji Ağrı Noktaları https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-agri-noktalari.html Mon, 03 Dec 2018 15:00:48 +0000 Fibromiyalji ağrı noktaları, toplumda çok sık rastlanan hastalıktır, Fakat çoğu kişi bu hastalığın ismini bile bilmez. Kişinin yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bu rahatsızlık vücudun her yerinde rastlanan yaygın kas ağ Fibromiyalji ağrı noktaları, toplumda çok sık rastlanan hastalıktır, Fakat çoğu kişi bu hastalığın ismini bile bilmez. Kişinin yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bu rahatsızlık vücudun her yerinde rastlanan yaygın kas ağrıları, iskelet ağrıları, Yorgunluk ve uyku bozuklukları gibi belirtiler verir. Kadınlarda ise özellikle görülen bölgeler, omuzlar, sırt, boyun ve kalça bölgeleridir. Aşırı bitkinlik hali ile beraberinde karmaşık ağrı sendromu getiren kas iskelet sistemi hastalığı diye adlandırabiliriz. Bu hastalıkla birlikte kişide uyku uyuyamama, günlük işlerini yapacak kadar bile enerjisi bulunmaması, yataktan uykusuz ve yorgun kalkma gibi sorunlar görülür. 

Fibromiyalji ağrı noktaları
 • Sırt bölgesinde, Ağrı kasılma ve kramplar.
 • Boyun bölgesinde, kasılma ağrı ve tutulmalar.
 • Boyun bölgesi ve kol bölgesi arasında,
 • Göğüste bölgesinde, bu bölgede görülen ağrı şeklinde ve batma şeklinde hissedilir.
 • Bel bölgesinde, Belde görülen ağrı uyuşma, kasılma ve kramp şeklinde hissedilir.
 • Kalça bölgesinde, Otururken ve uyurken dokunmayla bile çürümüş gibi hissedilen ağrı,
 • Kalça ve bacak bölgesi arasında, Kişide uyuşma ağrı ve kramplar halindedir.
 • Diz bölgesinde ağrı, Şiddetli ağrı ve güçsüzlük hissi,
 • Dirsek bölgesinde ağrı, Ağrı kramp ve kasılmalar,
 • El ve ayaklar, Kısa süreli renk değişiklikleri,
 • Ayak bölgesinde ağrı, Yürümeyi engelleyen  ağrı ve batma şeklinde olur.
 • Vücut tamamında ağrı, Kişinin hareket olasılığını kısıtlayan hareket güçlüğü yaşamasına neden olan ağrı,
 • Kemiklerde ağrı, Karıncalanma hissi,gerginlik hissi,
 • Eklemlerde ağrı, Şişlik ödem oluşabilmektedir. Sebepsiz yere üşüme ve terleme görülebilir.
Fibromiyalji Ağrı NoktalarıFibromiyalji ağrı noktaların, oluşan ağrının şiddetine göre, tanı ve tedavisi, Miyofasyal ağrı sendorumda tanı, Fibromiyalji sendromunda olduğu gibi, ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene sonrasında uzmanlar tarafından bu tanı konulur. Laboratuvar ve görüntüleme teknikleri ile  ek bir problem olup olmadığı tespit edilir. Lakin günümüzde hastalığın kendisine ait spesifik bulguları bilinmemektedir. Yalnızca patolojilere ait bulgular bulunabilmektedir. Ağrı sendorumda tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedaviye olumlu sonuç alınan kişiler azımsanmayacak kadardır. En etkili yöntemlerden birisi kuru iğne tedavisidir. Herhangi bir ilaç kullanılmadan yapılan bu tedavi şeklinin günümüzde bilinen yan etkisi yoktur. Lakin uygulama prosedürü deneyim gerektirir. Özen ve sabır gerektiren bu yöntem ile hastalığı tetikleyen yada olumsuz etkileyen diğer problemlerinde giderilmesi gerekir. Kuru iğne tedavisini deneyimli fizik tedavi ve  Rehabilitasyon uzmanları tarafında uygulanır.
]]>
Fibromiyalji Hassas Noktalar https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-hassas-noktalar.html Tue, 04 Dec 2018 11:42:58 +0000 Fibromiyalji Hassas Noktalar, Fibromiyalji kronik kas ve iskelet sistemi hastalığıdır. Erkeklere oranla daha çok 30 ile 60 yaş arasındaki bayanlarda görülür. Ayrıca sadece yetişkinlerde değil çocukluk çağında da karşıl Fibromiyalji Hassas Noktalar, Fibromiyalji kronik kas ve iskelet sistemi hastalığıdır. Erkeklere oranla daha çok 30 ile 60 yaş arasındaki bayanlarda görülür. Ayrıca sadece yetişkinlerde değil çocukluk çağında da karşılaşılan bir hastalıktır. Tıp dilinde FM yada FMS kısaltmaları ile kullanılır. Fibromiyalji özellikle sırt, boyun, omuz ve kalçalarda kas ağrısı şeklinde kendini gösterir. Halk arasında bu şekilde kas ağrısı yaşayanlara hastalık hastası lakabı takılsa da fibromiyalji oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Fibromiyalji uzun yıllar boyu kas iskelet rahatsızlığı olarak bilinmiştir. Fakat bilim adamları tarafından geliştirilen beyin görüntüleme teknikleri sayesinde merkezi sinir sisteminden kaynaklı anormal ağrı hissi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda fibromiyaljiye asıl neden olan durum tespit edilememekle birlikte toplumun neredeyse %5'lik diliminde fibromiyolji hastalığının görüldüğü anlaşılmıştır. Yalnızca aşırı stres, yorgunluk, baskı altında kalma, depresyon gibi durumların fibromiyaljiyi tetikleyen unsurlar olduğu bilinir. 

Fibromiyalji Belirtileri

Hastada fibromiyalji belirtileri olup olmadığı ancak hassas noktalarının tespitinden sonra anlaşılır. Hastada fibromiyaljiye ilişkin bazı belirtiler vardır ki bunların göz ardı edilmemesi gerekir. Belirtileri üç aşamada incelemekte fayda bulunur. Belirtilerin bir kısmı tüm hastalarda görülürken bazıları ise her zaman görülmezler. Hastalar çoğunlukla gün içi değişik zamanlarda kendilerini yorgun ve bitkin hissederler. Gece saatlerinde aksine daha enerjik olurlar. Hastaların çoğu geceleri uyuma ile ilgili bir problem yaşamasa da sabahları tam olarak uykularını almadan uyanırlar. Hastaların çoğu sabahları kalkarken tüm vücutta tutukluluk hisseder. Havanın nemli olduğu zamanlarda bu tutukluk daha belirgin olarak hissedilir.  Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen ağrıların yanı sıra  uyuşma ve karıncalanmalar da hissedilir. Soğukla temas halindeyken ağrı ve sızı daha fazla hissedilir. Soğuk havalarda özellikle yüz bölgesinde mimiklere engel olacak kadar adalelerde kasılmalar olur. 

Fibromiyalji Hassas NoktalarFibromiyalji Hassas Noktaları ve Hassas Noktaları Rahatlatma Yöntemleri 

Fibromiyalji hassas noktaları, vücudun on sekiz simetrik bölgesinde bulunur. Bunlar başın arka tarafında, boynun alt ve ön tarafında, sırt bölümünde trapez adı verilen kasın ortasında, kürek kemiğinin çıkıntısında, ikinci kaburganın ön uzantısında, dirseklerin dış tarafında, uyluk üzerinde ve uyluğun dış tarafında, kalçanın üst tarafının dış yanında ve dizlerin iç yanlarında bulunur. Bu noktaların varlığı ancak doktor muayenesi ile saptanabilir. Bu noktalar vücudun önünde ve arkasında olarak iki sınıfa ayrılır. Ön taraftaki hassas noktalar toplamda beş çifttir. Arka taraftaki hassas noktalar ise boyunun en üst kısmından aşağı sırta doğru 4 çifttir. Fibromiyaljinin kesin olarak tespitinin yapılabilmesi için bu on sekiz noktadan en az on bir tanesi üzerine dokunulduğunda hassasiyet oluşması gerekir. 

Fibromiyalji hassas noktalara dokunulduğu zaman ağrıdan kaynaklı olarak hastada zıplama belirtisi görülür. Hassas noktalar tespit edildikten sonra derin darbe adı verilen masajı yapılarak hastanın rahatlaması sağlanır. Vücutta yaşanan ağrılar migren niteliğinde olduğu için hastanın bir nebze olsun rahatlatılması gerekir. Derin darbe mesajı, hastanın masaj sehpasına yatırıldıktan sonra uzman doktor tarafından hassas noktalara uygulanır. Kaslardaki gerginliği hafifletmek ve kasları rahatlatmak için yapılan bu masaja ilave olarak bazı vücut germe egzersizleri de yapılabilir. Egzersizlerle birlikte uygulanan darbe masajının etkileri daha güçlüdür. Hastadaki fibromiyaljinin şiddetine göre masaj seansları ayarlanır. Uzman doktorlar tarafından k]]> Fibromiyalji Bitkisel Tedavi https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-bitkisel-tedavi.html Tue, 04 Dec 2018 21:39:10 +0000 Fibromiyalji bitkisel tedavi, bir çok insanı yakından ilgilendiren kronik ağrılı bir kas rahatsızlığıdır. Fibromiyalji belirtileri inatçı ve yaygın kas ağrıları, hassas noktaların varlığı, uyku bozukluğu, kişinin kendin Fibromiyalji bitkisel tedavi, bir çok insanı yakından ilgilendiren kronik ağrılı bir kas rahatsızlığıdır. Fibromiyalji belirtileri inatçı ve yaygın kas ağrıları, hassas noktaların varlığı, uyku bozukluğu, kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi en belirgin özellikleridir. Fibromiyalji en çok titiz bayanlarda rastlanmaktadır. Bunun nedeni sürekli ara vermeden temizlik yapmalarıdır. Hastaların şikayetleri fiziksel ve ruhsal yorgunlukta, soğuk ve nemli havalarda, uykusuzlukta, aşırı hareketsizlik ya da aşırı fiziksel aktivite gibi nedenlerden dolayı artmaktadır. Bu şikayetler dinlendirici uykuyla, masajla, sıcak duşla, uygun fiziksel aktiviteyle azalmaktadır. 

Hastaların bazılarında istemsiz kas seyirmeleri, huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi de görülmektedir. Hasların özellikle stresi hayatlarından çıkartmaları gerekmektedir. Düzenli ve dengeli cinsel yaşam, sağlıklı beslenme, insanların kendilerine zaman ayırmaları bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirmiş olurlar. Fibromiyalji hastalığına röntgen ya da filmler ile tanı koyulması çok zordur. Bundan dolayı vücutta 3 aydan uzun bir zaman yaygın olarak yaşanan ağrılar bu hastalığın tanısı için yeterlidir. İnsan vücudunda bulunan hassas noktaların çoğunda ağrı yaşanıyorsa bu fibromiyalji hastası olduğu anlamına gelir.

Fibromiyalji Bitkisel TedaviFibromiyalji için bitkisel kürler
 • 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı çobançantası ekleyip 3 dakika kısık ateşte demleyiniz. Ilıdıktan sonra akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 su bardağı içiniz.
 • Kırmızı biberde bulunan kapsaisin doğal bir ağrı kesicidir. Kırmızı biber çayı için yapılması gereken; 1 çay kaşığı kırmızı biber, 1 bardak sıcak suyla karıştırın. Gün içerisinde tüketebilirsiniz.
 • Sarı kantaron uykusuzluğa ve ağrılara iyi gelmektedir. Sarı kantaron çayı faydalı olacaktır.
 • Şeytan pençesi çok güçlü analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri bulunmaktadır. Şeytan pençesi bitkisinin doğrudan ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca çayı içilebilir ve kapsül formunda da tüketebilirsiniz.
 • Kurtulmuş iki yemek kaşığı kekik ile yarım litre suyla çay hazırlayın. Gün içerisinde veya ağrı başladığında 1 bardak içebilirsiniz.
 • Ilık suya iki çay kaşığı toz halinde ya da rendelenmiş zencefil ekleyin. Bu çayı bekletmeden için. Günde iki bardak tüketebilirsiniz.
 • İki gram söğüt kabuğunu bir bardak suya ekleyerek 5 dakika kaynatın. Sabahtan başlayarak günde iki veya üç bardak içebilirsiniz.
 • Kurutulmuş 100 gram atkuyruğu otunu 1 litre suyun içerisinde 30 dakika kaynatın. Bu çayı süzerek günde iki bardak içiniz.
 • 35 gram kadife çiçeği yaprağını taze veya kuru olarak bir litre %45 alkole ilave edin. Bu bitkiyi cam şişede ağzı hava almayacak şekilde 15 gün beklemeye bırakın. 15 gün sonra pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye kompres yapın.
 • 2 yemek kaşığı susam yağına 1 tatlı kaşığı acı elma yağını ekleyip karıştırın. Bu yağı ağrıyan bölgeye 15 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Bu kürü 1 ay boyunca her gün uygulayın.5 dakika kaynatın. Sabahtan başlayarak günde iki veya üç bardak içebilirsiniz.
]]>
Fibromiyalji Kas Romatizması https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-kas-romatizmasi.html Tue, 04 Dec 2018 22:44:29 +0000 Fibromiyalji kas romatizması, aslında iki farklı terim olsa bil aynı anlamları temsi eden kelimelerdir. İnsanlarda yaygın olarak karşılaşılan bu durum hem ülkemizde hem de diğer birçok ülkede sorun halindedir. Meydana getirmiş Fibromiyalji kas romatizması, aslında iki farklı terim olsa bil aynı anlamları temsi eden kelimelerdir. İnsanlarda yaygın olarak karşılaşılan bu durum hem ülkemizde hem de diğer birçok ülkede sorun halindedir. Meydana getirmiş olduğu rahatsızlıklar nedeniyle çok ciddi sorunlara neden olan bu rahatsızlık, tedavi edilmedikçe çok daha büyük sorunları ortaya çıkaracaktır. Fibromiyalji kas romatizması hastalığı, yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın ortaya çıkarmış olduğu rahatsızlıklar arasında uyku bozukluğu çok önemli bir yer tutar. Çünkü fibromiyalji kas romatizmasında uyku problemi her beş hastadan birinde etkili olur. Bu uyku bozukluğu, çok ciddi derecelerde seyrettiği için hasta için çok büyük önem taşır. Bu hastalık özellikle ülkemizde 30 ile 60 yaşları arasında görülmektedir. İnsanlarda yapılan vücut muayeneleri ile ortaya çıkarılan bu hastalık özellikle vücut kaslarının belli noktalarında önemi etkiler yapar. Hastaların yarısında hastalığı doğuran bazı nedenler vardır. Yani hatalık kendi kendine ortaya çıkmamaktadır. Kimi insanlarda meydana gelen fiziksel nedenleri kimi insanlarda ise meydana gelen enfeksiyonel durumlar fibromiyalji kas romatizması hastalığına neden olmaktadır. Nadiren de olsa bu hastalık bazen çocuklarda da görülebilmektedir. Bu durumlarda hastalığın çocuklarda göstermiş olduğu etkiler çok daha ciddi olacaktır. Çünkü hastalığın oluşturduğu belirtiler çocukların daha da dayanamayacağı kadar şiddette olabilir. 

Fibromiyalji kas romatizması, hastada ne gibi belirtilere neden olur
 • Hastalığın insanlarda meydan getirmiş olduğu rahatsızlıklardan en önemlisi, vücutta meydana gelen şiddetli kas ağrılarıdır. Bu hastalık direk olarak romatizma şeklinde kaslara vurduğu için çok şiddetli kas ağrılarına neden olur. Bu etki çocuklarda çok daha 
 • şiddetli olur.
 • Fibromiyalji kas romatizması sorunu olan hastalarda sık görülen bir diğer rahatsızlık ise ara ara ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Baş ağrıları çok şiddetli olacağı için kişide problemlere neden olabilir. 
 • Yine hastalık kasları etkileyen bir hastalık olduğu için kişide kimi zaman bölgesel, kimi zaman da genel olarak yorgunluk halleri meydana gelecektir. Meydana gelen yorgunluk halleri, insanlarda günlük yaşamı olumsuz etkileyecektir. 
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu durum insanlarda ciddi olarak uyku bozukluklarına neden olacaktır. Uyku bozuklukları, gerek kişinin eğitim hayatında gerekse iş hayatında çok ciddi sorunlara neden olacağı için kesinlikle tedavi gerekliliği ortaya çıkacaktır. 
 • Kişide keyifsizlik, vücutta hassasiyet, fiziksel efor, sabah sertliği gibi durumlar çok sık görülen şikayetlerdendir.
Fibromiyalji Kas RomatizmasıFibromiyalji kas romatizması tanısı: 

İlk olarak ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene kişide bulunma durumu olan bu hastalığın en önemli tanı yöntemidir. Bu nedenle doktorlar ilk olarak fiziksel olarak hastanın muayenesini gerçekleştirir ve ardından hastanın şikayetlerini dinler. Bu şekilde doktor hastalıktan şüphe duymaya başlayacaktır. Bunların yanı sıra hastadaki nörolojik muayeneler fibromiyalji kas romatizması hastalığı için çok daha önemli bir tanı bulgusudur. Eğer sorun net olarak ortaya çıkarılamamışsa ya da farklı bir hastalıkla karıştırılıp karıştırılmadığı anlaşılmak isteniyorsa doktorlar bazen tıbbi görüntüleme cihazlarıyla ve bazı laboratuvar yöntemleriyle hastalığı çok daha net bir şekilde ortaya çıkarırlar.

Fibromiyalji kas romatizması tedavisi: 

Bu hastalığın tam tedavisi genellikle çok yönlü programlar ile yapılmaktadır. Nadirde olsa birden fazla branşın tedavisi ve kontrolü gerekebilir. Yıllarca sadece ilaçlarla tedavi edilen bu hastalık günümüzde fizik tedavi yöntemleri, hasta eğitimi, yaşam tarzı ve]]> Fibromiyalji Diyeti https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-diyeti.html Wed, 05 Dec 2018 15:45:30 +0000 Fibromiyalji diyeti, Fibromiyalji adı verilen bu rahatsızlık yaygın kas ve eklem ağrılarınında aşırı yorgunluğa geniş belirtileri olan bir durumdur. Kişi ne kadar dinlenirse dinlensin kas ve eklem ağrılarından dolayı uyuyamaz Fibromiyalji diyeti, Fibromiyalji adı verilen bu rahatsızlık yaygın kas ve eklem ağrılarınında aşırı yorgunluğa geniş belirtileri olan bir durumdur. Kişi ne kadar dinlenirse dinlensin kas ve eklem ağrılarından dolayı uyuyamaz. Bu rahatsızlığın henüz bilinen bir sebebi ve herkes için geçerli olan kabul görmüş bir tedavisi yoktur. Kişilerin çoğu belirtileri azaltmak için beslenmeye yönelir. Lakin her beslenme şekli herkeste işe yaramaz. Bazı kişilerde yapılan diyet diğer bir kişiye uymayabilir. O yüzden kişinin kendisine iyi gelen ve yediğinde olumsuz etkilendiği gıdaları takip ederek listelemesi gerekir. Bu listeyi uzman yardımı ile gözden geçirip fibromiyalji diyet listesi oluşturulabilir. Ramatoloji uzmanları beslenmedeki bu çeşitliliğin fibromiyaljinin etkisi olmadığını söylemektedir. Bu rahatsızlık belli bir hastalık türü değildir. Belirti karmaşıklığı olan bu durum farklı kişilerin. Bu karmaşık belirtileri taşımalarında farklı nedenler vardır. Bir kişide faydalı olmayan başka bir kişide işe yarayabilmektedir. Bu durum beslenme ile ilgili tedbirleri kapsamaktadır. Günümüzde geldiğimiz noktada yapılan diyetin bu hastalık için önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Lakin herkes için beslenme şekli aynı değildir. Bu durum karşısında herkese aynı yöntemle yardım etmek mümkün değildir. 

Fibromiyalji DiyetiFibromiyalji diyetinde uzak durulacak yiyecekler, Bu durum birçok kişi için geçerli tek bir beslenme şekli bulunmamakla birlikte önemli sayıda farklı kişi ve gruplarda görülen belli yiyecekler yada yiyecek grupları bulunur. Bu aşağıda sayacağımız diyette uzak durulması gereken gıdalar rahatsızlık belirtilerinizde herhangi bir değişiklik yapılmayabilirdi. Kişi bu diyeti uygulayarak kendisini fayda sağlayıp sağlamadığını test edebilir. 
 • Doğal tatlandırıcılar (aspartan), Fibromiyalji diyetinde kişilerin çoğu için doğal tatlandırıcılar ile tatlandırılmış gıdalar belirtiyi şiddetlendirir. Sinir sisteminde MMDA diye bilinen bir ağrı algılayıcısı bulunur. Ağrı akuttan kronik hale dönüşünce MMDA ağrı algılayıcısının açılması için uyarır. Fibromiyalji hastalarında aşırı şekilde aktif olan MMDA ağrı algılayıcısı ağrı konusunda aşırı şekilde şüpheci yapar. Buda çevresel sinir sistemi aktivitesinde genel bir artış gösterir. Doğal tatlandırıcılar bu sinir yollarının uyarılmasında yol oynuyor olabilir. Bazen bazı kişilerde doğal tatlandırıcıları diyetlerinden çıkarmak ağrıları hafifletebilir.
 • Mono sodyum glutamat, Birçok hazır veya dondurulmuş gıdada bulunan bu madde Asya mutfağında bulunan lezzet artırıcı bir katkı maddesidir. Bu katkı maddesinin birçok kişide ağrıları çoğalttığı düşünülmektedir. Bu madde jambon, salam gibi et ürünlerinde bulunan nitrat gibi koruyucuların içerisinde de bulunur. Bu tarz gıdaları diyet listesinden çıkarmak hastalara iyi gelebilmektedir. 
 • Şeker, Fruktoz ve basit karbonhidratlar, Kek, şeker ve beyaz ekmek gibi gıdaların beslenme listesinden çıkarılması fibromiyalji düzelttiği konusunda kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Sadece ikincil etki yapan bir mantar olan kronik maya enfeksiyonlarının belirtilerini azaltmak için denenmektedir. Yüksek fruktozlu mısır sosunu beslenme listesinden çıkartmak bu hastalar üzerinde olumlu sonuçlar doğurabilir. Fruktozla tatlandırılmış içeceklerde aynı etkiyi gösterir. Bu gıdaları bırakmak kilo kaybına sebep olmaz.
 • Kafein, kahve, çay, çikolata ve kola gibi kafein içeren gıdalar fibromiyalji hastası için enerji kaynağı görülen uyarıcı yiyeceklere yönelmeyi uzmanlar doğru bulmuyor. Yorgunluk hissini kafeinle geçirmeye çalışmak sadece geçici bir çözümdür. Fibromiyalji hastaları hastalıktan dolayı zaten yorgundur. Bu gıdaları tüketmek yorgunluğu şiddetlendirir ve uzun hissine neden olur. Kafein içeren yiyecekleri sonlandırmak 1 haftadan daha kısa bir sürede sonuç aldırır. 
 • Maya ve gluten, Gıdalarda bulunan 2 ayrı madde olmasına rağmen pasta, çörek ve ekmek gibi]]> Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji https://www.fibromiyalji.gen.tr/yumusak-doku-romatizmasi-fibromiyalji.html Thu, 06 Dec 2018 11:18:22 +0000 Yumuşak doku romatizması fibromiyalji, toplumda yaygın olarak etkili olsa da, çoğu zaman ihmal edilen teşhisi yapılamayan bir rahatsızlıktır. Bundan kadınlar erkeklere nazaran daha fazla etkilenir. Fibromiyalji denilen yumuşak doku Yumuşak doku romatizması fibromiyalji, toplumda yaygın olarak etkili olsa da, çoğu zaman ihmal edilen teşhisi yapılamayan bir rahatsızlıktır. Bundan kadınlar erkeklere nazaran daha fazla etkilenir. Fibromiyalji denilen yumuşak doku romatizması olan bu rahatsızlık daha çok sırtın üst kısmında, boyunda, kalçalarda etkili olan kas ve eklem ağrılarıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu tür ağrılar çeken kişiler genellikle bunları yorgunlukla, ters hareket etmekle, yatarken uygun pozisyon ya da zeminde uyumamış olmakla ya da buna benzer bir sebeple ilişkilendirdiklerinden pek ciddiye almamakta, dolayısıyla tıbbi destek almakta gecikmektedir.

  Bu hastalığın kadınlarda daha fazla görülmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Kadınlarda adet dönemlerinde, gebelikte, menopozda hormon değerlerindeki değişim yüzünden yaşanan stres, kaygı gibi etkenler vücudun zorlanmasına neden olmaktadır. Bunlar fibromiyalji hastalığının oluşmasına uygun zemin hazırlamaktadır. Yapılan kortizol hormon çalışmaları kadınlarda menopoz ve stresin fibromiyalji üzerindeki etkinliğini belirlemiştir. Bunların dışında kadınlarda spor aktivitelerinin az olması, evde iş yaparken vücutlarına fazla yüklenmeleri, özellikle evde eşyaların yerini değiştirme gibi işleri yapmaları yumuşak doku romatizması fibromiyalji açısından risk faktörleridir.

  Yumuşak doku romatizması fibromiyalji neden olur

  Bu rahatsızlığın neden olduğuna dair tıpta henüz kesin bilgiler bulunmamaktadır. Buna rağmen hastalarda izlendiğine göre depresyon, aşırı stres, uykuların düzensiz olması gibi unsurların hastalığı tetiklediği belirlenmiştir. Soğuk ve sıcak farklılıkları gibi bazı çevresel etkenlerde hastalığın oluşmasında risk faktörü olarak kabul edilir. Özellikle işkolik, mükemmeliyetçi kişilik yapısında olan kişilerde bu rahatsızlık daha fazla etkili olmaktadır. Fibromiyalji tanısında en önemli şikayetler ise, uzun süre devam eden ve vücutta en fazla sırtta, kalça ve boyundaki ağrılar, bu alanlarda ortaya çıkan karıncalanma, his kaybı, ağrılarla birlikte görülen baş ağrısı gibi yakınmalardır.

  Yumuşak Doku Romatizması FibromiyaljiYumuşak doku romatizması fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır

  Hastalara fibromiyalji tanısı konulduğunda, en etkin tedavi yolu fizik tedavi yöntemleridir. Doktorun uygun göreceği aralıklarda, yoğunlukta uygulanan fizik tedavi sayesinde hastalardaki ağrı yakınmaları önemli oranda azaltılmaktadır. Buna rağmen hastalığın neden olduğu ağrılar tamamen ortadan kalkmaz.

  Toplumda en fazla 30 yaş üzeri kişilerde daha çok kadınlarda görülen yumuşak doku romatizması fibromiyalji, vücuttaki etkilerinin zamanla orantılı olması nedeniyle yakınmalar devam edecektir. Özellikle teşhisi geç dönemde yapılmış olursa, ağrılar nispeten etkili olmaya devam eder. Fizik tedaviye devam ederken, hastaların analjezik yani ağrı kesici ilaçlarda kullanması daha etkili olur. Yaşam kalitesinin arttırılmasında bu şekilde tedavi uygulanması oldukça faydalı olur.

  Yumuşak doku romatizması fibromiyalji hastalığından korunmak için ne yapılmalı

  Bu rahatsızlıktan korunmak için fazla kilolu olmamak, stresten kaçınmak, günlük yaşamda düzenli egzersizlerin yapılması, özellikle kaslara yönelik hafif masajların yapılması faydalı olur. Bu tür etkenler her türlü hastalığı tetikleyen olumsuzluklardır. Bu yüzden yaşamın erken döneminden itibaren sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam kriterlerine uyulmalıdır.
  ]]>
  Fibromiyalji Noktaları https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-noktalari.html Fri, 07 Dec 2018 05:33:48 +0000 Fibromiyalji Noktaları; Fibromiyalji noktaları on sekiz noktadan oluşmaktadır Eğer bu noktalara bir puanlama yapılacak olursa her birine 5 puan verilir ve bu noktalar varlığı ancak doktor muayenesi saptanabilir vücutta simetrik konumda olan
Tetik nokta dokunulduğu zaman Hasanpaşa masa neden olur Buna zıplama belirtisi denir ve bu noktalar çok ağrılıdır Tetik noktalar Ağrı'nın sorunu çözmek için tasarım Merkezi'nde bulunan Merkezi Tetik noktaları bulmaya dayanır Tetik noktalar daima kliplerini orta noktasında bulunur Kasım geniş bölgesini bilmek aynı zaman Tetik noktaları bulmaya da yardımcı olmaktadır Tetik noktalar motor sinirlerin gelip kasarak asılmasını söylediği sinyallerini ilettiği noktalardır Tetik noktalar tespit edildikten sonra Derin Darbe masajı yapılarak hastalığa rahatlatılabilir Derin Darbe masajı hasta masaj masasına yatırıldıktan sonra Tetik noktalar uzman kişi tarafından tespit edilir ve tescil edilen bu noktalara Derin Darbe masajı uygulanır kasa rahatlatmak için ayrıca germe egzersizleri de yapılabilmektedir hastanın rahatsızlığı şiddetine bağlı olarak en az sekiz ya da 10 seans yapılabilmektedirFibromiyalji Noktaları

Tepecik noktalarının tesis edilmesi ile bu bölgeye enjeksiyon uygulayarak hastada rahatlatılabilir Tetik noktaya 35 dizisi kadar serum fizyolojik veya anestezik anestezik madde zerk edilir ve hasta birkaç dakika içinde rahatlamaya başlar tetik nokta enjeksiyonu en az bir gün ara ile üç defa uygulanabilir
]]> Sırt Ağrısı Fibromiyalji https://www.fibromiyalji.gen.tr/sirt-agrisi-fibromiyalji.html Fri, 07 Dec 2018 05:53:59 +0000 Sırt Ağrısı Fibromiyalji, Fibromiyalji toplumda çok sık rastlanan bir hastalık türüdür, ancak çoğu hasta bu hastalığın adını dahi bilmemektedir. Hastanın yaşam kalitesini ciddi derecede bozan kronik bir hastalıktır d Sırt Ağrısı Fibromiyalji, Fibromiyalji toplumda çok sık rastlanan bir hastalık türüdür, ancak çoğu hasta bu hastalığın adını dahi bilmemektedir. Hastanın yaşam kalitesini ciddi derecede bozan kronik bir hastalıktır denilebilir. Fibromiyalji; Vücudun her yerinde olabilen yaygın kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu gibi bulguları olan kadınlarda sıkça görülen vücudun boyun, sırt, kalça ve omuzlarda belirginlik gösteren toplumun %2-42ünde rastlanan iskelet sistemi hastalığıdır.

Sırt Ağrısı Fibromiyalji ağrıların yaşandığı yerler;
Ağrılar omuzda, boyunda ve sırt bölgelerinde kimi zaman ise vücuttaki eklem yerlerinde bulunabilir. Bu ağrılar uzun bir süre hastaya rahatsızlık vermeye devam eder. Tahlillerde ve MR çekimlerinde hasta normal çıkar, herhangi bir sonuç elde edilemez.

Fibromiyalji nedenleri;
Stres, kaygı, depresyon, yeterince alınmayan uyku bu hastalıkla bağdaştırılabilir. Vücudu yoracak spor ve egzersizler ağrının artmasına sebep olur.

Fibromiyalji belirtilerini maddeler halinde açıklayalım;
 • Ağrılar vücudun eklem yerlerinde 2,5 ayı aşkın sürebilir.
 • Karın ağrıları ve sindirim sistemi bozuklukları.
 • Adet öncesinde gerginlik ve ağrılı adet dönemi.
 • İdrara sürekli çıkmak.
 • Gün boyu yorgunluk hissi.
 • Yetersiz uyku hali.
 • Odaklanma sorunu.
 • Boyun, dirsek, diz ve omuzda karıncalanma hissi.
 • Başta sersemlik oluşturur.
 • Eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik yaşanabilir.
Sırt Ağrısı FibromiyaljiSırt Ağrısı Fibromiyalji hastalığını tetikleyen faktörler;

İş hayatı oldukça stresli, yorucu, fiziksel aktivitenin bol olduğu bir ortamdır. Hastaların yakındığı başlıca sıkıntılar ise stres ,hava değişimi, rutubet veya soğuk olan alanlarda ağrının artması durumunun görüldüğüdür. Özellikle soğuğa karşı mükemmel bir hassasiyet vardır. Uzun süreli yapılan oturma, ayakta durma, stres, araba kullanma, soğuğa maruz kalma, eğilerek iş yapma ve ağır kaldırma Fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirir. Kadınlarda regl döneminde de belirtilerin arttığı görülür. Hastalığı hafifletmek için sıcak duş, banyo, ılık ve kuru hava, tatil, yeterince alınan uyku gibi yöntemler rahatsızlığa gayet iyi gelebilir.

Fibromiyalji hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir bir bakalım;
 • Sağlıklı spor yapmak.
 • Fizik tedavisi.
 • Egzersiz yapmak
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek.
 • İlaç tedavi yöntemleri.
Hastalığın tedavi aşaması için bilinen ve kesinleşen bir çözüm yolu hala bulunmamaktadır. Modern tıp açısından hala çalışmalara devam edilmektedir. Hastalığın bir sonraki aşaması korunma yöntemleridir. Bunlar düzenli egzersiz, spor, yeterli su içmek ve bedene zararı olan hayvansal besinlerden uzak durmak ve yeterli istirahat başlıca yöntemler arasındadır.
]]>
Fibromiyalji Beslenme https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-beslenme.html Sat, 08 Dec 2018 00:29:37 +0000 Fibromiyaljide sağlıklı beslenme çok önemli.Meyve ve sebzeden zengin bir diyet kaslarınız için gerekli olan eser elementleri ve mineralleri sağlar. Tam bir dinlenme sağlayacak uyku için özellikle akşamları ağır yemeklerden,alk Tam bir dinlenme sağlayacak uyku için özellikle akşamları ağır yemeklerden,alkol, kahve ve çay gibi içeceklerden sakınmak gerekir. Ayrıca tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir.
Fibromiyalji Beslenme]]>
Fibromiyalji Fizik Tedavi https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-fizik-tedavi.html Sat, 08 Dec 2018 07:44:25 +0000 İlaca ve egzersizlere rağmen ağrılar devam ederse fizik tedavi yapılır.Fizik tedavide uygulanan yüzeyel ve derin ısıtıcılar, elektroterapi ve kişiye özel hazırlana egzersiz programları; kas ve eklem ağrılarının geçirir, ka Fizik tedavide uygulanan yüzeyel ve derin ısıtıcılar, elektroterapi ve kişiye özel hazırlana egzersiz programları; kas ve eklem ağrılarının geçirir, kasları rahatlatır, yorgunluğu azaltır, duruşu düzeltir.
Fibromiyalji Fizik Tedavi]]>
Fibromiyalji Egzersizler https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-egzersizler.html Sat, 08 Dec 2018 14:41:23 +0000 Egzersizlere kasları esneten germe egzersizleri ve yüzme, su jimnastiği, yürüyüş veya sabit bisiklet gibi hafif yoğunlukta aerobik egzersizler ile başlanmalı, egzersizler yavaş yavaş arttırılmalıdır.Başlangıçta yapılan ağ Başlangıçta yapılan ağır egzersiz ve tenis gibi sporlar ağrılarınızı arttırabilir.
Fibromiyalji Egzersizler
Bu nedenle egzersizlere günaşırı 5 dakika ile başlanır, egzersiz öncesi 5 dakika kasları esneten germe egzersizleri yapılır, zamanla haftada en az 4 gün 30-60 dakikaya kadar çıkılır. Bu noktaya ulaştıktan sonra koşu, tenis gibi daha ağır tempolu sporlara geçilebilir.]]>
Fibromiyalji Nedir https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 04:35:54 +0000 Fibromiyalji, daha çok 30-60 yaşları arasında, kadınlarda daha sık görülen, kronik kas ve iskelet sistemi hastalığıdır. FM ve ya FMS olarak da bilinen fibromiyaljinin karakteristiğinde, özellikle sırt, boyun, omuz ve kalçalarda görü      
Nedeni kesin olarak bilinmese de aşırı stres, yorgunluk, baskı altında kalma, depresyon, anksiyete bozuklukları, uyku düzensizliği ile bazı romatizmal ve ya hormonal rahatsızlıklar, fibromiyaljiyi tetikleyen unsurlar arasında yer alabilir.

Kronik bir rahatsızlık olmasından dolayı insana hayatı zehir edebilecek olan bu rahatsızlığın belirtileri ise şöyle sıralanabilir:
 • Şiddeti gün geçtikçe farklılık gösterse bile 3 aydan daha uzun süren ağrılar en genel belirtidir. Süreç esnasında ağrılar, vücutta farklı konumlara yönelse de, genelde boyun, omuz, sırt ve kalçalarda lokalize olmaktadır.
 • Ağrı şiddeti düzensiz uyku, psikolojik gerilimler, iklim ve ya fiziksel zorlamalarla artabilir.
 • Boyun, omuz, diz, kalça ve dirseklerde duyarlılığın artması.
 • Uyku düzensizliğinin artması ve her uykunuzdan yorgun kalkmanız, FM'in belirtisi olabilir.
 • Gerilmeler ve migren kaynaklı olmayan baş ağrıları ile sersemlik hissi.
 • Konsantrasyonu toparlamada güçlük, süregelen dikkat dağınıklıkları.
 • Adet dönemi öncesi gerginliğin artması ve sancılı adet dönemi.
 • Eller, bacaklar ve yüzde karıncalanmaya benzer hisler.
 • Karın ağrısı, kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların hissedilmesi.
 • İdrara sık çıkma gibi belirtiler, fibromiyaljinin belirtileri olabilir.
Belirtilerin hepsi görülmeyebilmekte, şiddetleri ve görülme sıklıkları kişiden kişiye değişebilmekle birlikte en yaygın belirtiler, lokalize ağrılardır. Kabul etmek gerekir ki, fibromiyalji oldukça zor bir rahatsızlıktır. Eğer bu belirtilerden birkaçı sizde varsa bir doktora görünmeniz gerekebilir.
Fibromiyalji Nedir       
Peki, fibromiyalji tanısı konmuş hastalar ne yapmalı ki, bu rahatsızlıklardan asgari seviyede etkilenebilsin
 • Temeli kas-iskelete dayalı olduğundan, mutlaka egzersiz yapılmalıdır.
 • Vitaminler, kas gevşeticileri gibi ilaçların yanı sıra, depresyon ve duygusal stresin baskılanması için anti depresanlar işe yarayabilir.
 • Kaplıca türü yerler, ağrılarınızı alabilmektedir.
 • Yediklerinize dikkat etmeniz, tedavi için son derece önemlidir.
 • Çeşitli masaj terapisi uygulamalarıyla ağrılar hafifletilebilmektedir. 
 • Güneş banyosu ve deniz terapileri uygulanmalı, kişi stresten olabildiğince uzak durmalıdır.
 • Büyük oranda mental rahatsızlıkların tetiklediği fibromiyalji için alternatif tedavi yöntemlerinden biri de hipnozdur.
]]>
Fibromiyalji https://www.fibromiyalji.gen.tr/fibromiyalji.html Sun, 09 Dec 2018 17:24:02 +0000 Fibromiyalji, kronik ağrı, huzursuzluk ve uyku bozukluklarıyla seyreden bir hastalıktır. Fibromiyalji de ağrı kas ve yumuşak doku kaynaklı olarak hissedilir. B u nedenle yıllarca bir kas iskelet rahatsızlığı olarak düşünülmüş Fibromiyalji, kronik ağrı, huzursuzluk ve uyku bozukluklarıyla seyreden bir hastalıktır. Fibromiyalji de ağrı kas ve yumuşak doku kaynaklı olarak hissedilir. B u nedenle yıllarca bir kas iskelet rahatsızlığı olarak düşünülmüştür. Fakat yeni geliştirilen beyin görüntüleme teknikleri ile bilim adamları fibromiyaljinin merkezi sinir sistemi kaynaklı anormal ağrı hissi olduğu bulunmuştur. Araştırmalar toplumun %5 de fibromiyolji hastalığının görüldüğünü göstermektedir. 

Kadınlar da erkeklere göre görülme oranı daha yüksektir. Sadece ABD de 15 milyon fibromiyalji hastası kayıt altına alınmıştır. Dünya çapında hastalık etnik farklılık göstermemekte ve ortalama olarak aynı oranlarda görülmektedir. Fibromiyalji sadece yetişkinlerin değil çocukluk çağının da bir hastalığıdır.

Fibromiyalji aşırı spor yapanlarda daha çok görülmektedir. Spor sırasında oluşan laktik asit fazlalığı uzun antremanlar da beyindeki ağrı bölgesinin ağrı hissi eşiğine düşürür. Uzun yıllar  ağır aktivite gerektiren sporları yapanlarda fibromiyalji tedavisine dirençte fazladır.

Fibromiyaljinin Belirtileri

Fibromiyaljinin ağrı, yorgunluk, uyku bozukluğu şeklinde üç genel belirtisi vardır. Fibromiyalji de ağrı batıcı tarzda bazen kramplarla seyreden ve vücudun farklı bölgelerinde gezici özellik gösteren bir ağrıdır. Kişiler genellikle kronik yorgunluk hissederler. İlerleyen dönemlerde  günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek kadar halsiz olurlar. Fibromiyalji olan bir çok kişi uyumakta zorluk çeker ve uyandıklarında kendilerini yorgun hissederler. Ağrı eşiği düşük olan fibromiyalji hastaların da derin uyku evresi çok kısa yaşanır. Sabah yorgunluğu bu nedenle olur. Uyku sorunlari, migren, karında şişlik, kabızlık, adet dönemlerinde düzensizlik ve adet süresinin uzaması gibi belirtilere neden olur. Aslında fibromiyalji vücut biyoritmini bozan bir hastalıktır.

Fibromiyaljinin Tanısı

Fibromiyalji uzun yıllar gizemli hastalık olarak isimlendirilmiştir. Nedeni halen tam olarak bilinmemekle birlikte modern hayatın getirdiği stres ve şehir insanının bilinçsiz spor aktivitelerin de bulunması suçlanmaktadır. Fibromiyalji tanısı hekimin belirti ve risk faktörlerini göz önünde bulundurulması ile konur. Fibromiyalji tanısı kesinleştirilmeden önce ortopedik, nörolojik ve diğer organik sebepler ekarte edilmelidir.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji tedavisinde en önemli madde hastanın hastalığı konusunda eğitilmesidir. Non steroid, anti inflamatuar ağrı kesiciler, yüzeysel kremler, anti depresanlar tedavide kullanılır. Fiziksel aktiviteler tamamen kısıtlanmaz .
]]>