Fibromiyalji Kas Romatizması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Kas Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji kas romatizması, aslında iki farklı terim olsa bil aynı anlamları temsi eden kelimelerdir. İnsanlarda yaygın olarak karşılaşılan bu durum hem ülkemizde hem de diğer birçok ülkede sorun halindedir. Meydana getirmiş olduğu rahatsızlıklar nedeniyle çok ciddi sorunlara neden olan bu rahatsızlık, tedavi edilmedikçe çok daha büyük sorunları ortaya çıkaracaktır. Fibromiyalji kas romatizması hastalığı, yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın ortaya çıkarmış olduğu rahatsızlıklar arasında uyku bozukluğu çok önemli bir yer tutar. Çünkü fibromiyalji kas romatizmasında uyku problemi her beş hastadan birinde etkili olur. Bu uyku bozukluğu, çok ciddi derecelerde seyrettiği için hasta için çok büyük önem taşır. Bu hastalık özellikle ülkemizde 30 ile 60 yaşları arasında görülmektedir. İnsanlarda yapılan vücut muayeneleri ile ortaya çıkarılan bu hastalık özellikle vücut kaslarının belli noktalarında önemi etkiler yapar. Hastaların yarısında hastalığı doğuran bazı nedenler vardır. Yani hatalık kendi kendine ortaya çıkmamaktadır. Kimi insanlarda meydana gelen fiziksel nedenleri kimi insanlarda ise meydana gelen enfeksiyonel durumlar fibromiyalji kas romatizması hastalığına neden olmaktadır. Nadiren de olsa bu hastalık bazen çocuklarda da görülebilmektedir. Bu durumlarda hastalığın çocuklarda göstermiş olduğu etkiler çok daha ciddi olacaktır. Çünkü hastalığın oluşturduğu belirtiler çocukların daha da dayanamayacağı kadar şiddette olabilir.


Fibromiyalji kas romatizması, hastada ne gibi belirtilere neden olur?

  • Hastalığın insanlarda meydan getirmiş olduğu rahatsızlıklardan en önemlisi, vücutta meydana gelen şiddetli kas ağrılarıdır. Bu hastalık direk olarak romatizma şeklinde kaslara vurduğu için çok şiddetli kas ağrılarına neden olur. Bu etki çocuklarda çok daha
  • Şiddetli olur.
  • Fibromiyalji kas romatizması sorunu olan hastalarda sık görülen bir diğer rahatsızlık ise ara ara ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Baş ağrıları çok şiddetli olacağı için kişide problemlere neden olabilir.
  • Yine hastalık kasları etkileyen bir hastalık olduğu için kişide kimi zaman bölgesel, kimi zamanda genel olarak yorgunluk halleri meydana gelecektir. Meydana gelen yorgunluk halleri, insanlarda günlük yaşamı olumsuz etkileyecektir.
  • Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu durum insanlarda ciddi olarak uyku bozukluklarına neden olacaktır. Uyku bozuklukları gerek kişinin eğitim hayatında gerekse iş hayatında çok ciddi sorunlara neden olacağı için kesinlikle tedavi gerekliliği ortaya çıkacaktır.
  • Kişide keyifsizlik, vücutta hassasiyet, fiziksel efor, sabah sertliği gibi durumlar çok sık görülen şikâyetlerdendir.

Fibromiyalji kas romatizması tanısı nasıl konulur?


İlk olarak ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene kişide bulunma durumu olan bu hastalığın en önemli tanı yöntemidir. Bu nedenle doktorlar ilk olarak fiziksel olarak hastanın muayenesini gerçekleştirir ve ardından hastanın şikâyetlerini dinler. Bu şekilde doktor hastalıktan şüphe duymaya başlayacaktır. Bunların yanı sıra hastadaki nörolojik muayeneler fibromiyalji kas romatizması hastalığı için çok daha önemli bir tanı bulgusudur. Eğer sorun net olarak ortaya çıkarılamamışsa ya da farklı bir hastalıkla karıştırılıp karıştırılmadığı anlaşılmak isteniyorsa doktorlar bazen tıbbi görüntüleme cihazlarıyla ve bazı laboratuvar yöntemleriyle hastalığı çok daha net bir şekilde ortaya çıkarırlar.


Fibromiyalji kas romatizması tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalığın tam tedavisi genellikle çok yönlü programlar ile yapılmaktadır. Nadirde olsa birden fazla branşın tedavisi ve kontrolü gerekebilir. Yıllarca sadece ilaçlarla tedavi edilen bu hastalık günümüzde fizik tedavi yöntemleri, hasta eğitimi, yaşam tarzı ve davranış değerlendirmeleri gibi birçok program uygulanarak planlanabilir.

Fibromiyalji Kas Romatizması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji Beslenme

Popüler İçerikler

Fibromiyalji Ozon Tedavisi

Fibromiyalji Ozon Tedavisi

Haber Bülteni