Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji boyun ağrısı, Fibromiyalji boyun ağrısı fibromiyalji hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Fibromiyalji hastalığı bir çeşit ağrı sendromudur. Vücutta yaygın ve inatçı ağrılara neden olmaktadır. Fibromiyalji kişide kas ağrılarına ve bu ağrılar sırasında hastanın şiddetli sızlamalar yaşamasına neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığında boyun ağrısı oluşmasının nedeni bilinmemektedir. Fibromiyalji hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazladır. Bu hastalık hayati tehlike taşımamaktadır. Tedavisi mümkündür fakat stres anlarında hastalık tekrarlama göstermektedir. Fibromiyalji boyun ağrısı dışında kişide uyku düzensizlikleri ve yorgunluğa da neden olmaktadır. Fibromiyalji hastalığı bir nevi tükenmişlik sendromudur. Hasta devamlı mutsuzdur. Fibromiyalji kişinin sosyal hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Hastanın yaşadığı ağrı sendromları çoğu zaman hastayı psikolojik sorunlara itmektedir. Fibromiyalji teşhisi ve tanısı oldukça zordur ve çoğu zaman geç tanı konur. Hastada 1 belirti değil tüm belirtilerin veya birçok belirtinin kişide bulunması fibromiyalji tanısı için şarttır.


Fibromiyalji hastası olmamak için yapılması gerekenler

  • Bol bol istirahat etmelisiniz
  • Gerektiğinde seyahatlere çıkmalı tatil yapmalısınız.
  • Stresten uzak durmalısınız
  • Kendinizi huzurlu hissettiğiniz ortamlarda daha fazla zaman geçirmelisiniz
  • Kendinize zaman ayırmalısınız
  • Cinsel hayatınızı düzenli yaşamalısınız
  • Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz

Fibromiyalji boyun ağrısı tedavisi nasıl yapılır?


Fibromiyalji hastalığı tedavisi öncelikle kişideki boyun, baş, bacak, boğaz veya kalçada oluşan ağrıları gidermek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Sonrasında kişinin düzensiz olan uykularını düzenlemek amacı ile ilaç tedavisi yapılır. İlaçla tedavi dışında egzersiz tedavisine başvurulmaktadır. Doktor tarafından vücutta genellikle sabah oluşan tutulmaları en aza indirmek için fibromiyalji egzersizleri başlatılmaktadır. Fibromiyalji egzersizleri hastaya oldukça iyi gelmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise psikolohik eğitimdir. Hastaya fibromiyalji hastalığıyla nasıl başa çıkılacağı öğretilmektedir. Fibromiyalji hastalığında psikoloji, kararlılık ve tedaviye yönelik atacağı adımlar hastalığın seyri açısından önem taşımaktadır.

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Yorumları

soru

Kâsib

21 Ağustos 2018 Salı

Hayırlı günler benim boynumdan sol koluma doğru uzanan bir ağrı var. Bu ağrı çoğu zaman kalbime doğru bir sızı şeklinde bazen ise bıçak saplanır gibi oluyor. Omuzumu veya sol kolumu oynattığumda kütür kütür kırılma sesleri geliyor. Birkaç yıl önce emear çektirmiş tedavi olmuştum ama hala ağrı ve sancılar devam ediyor.

Cevap yaz
cevap

Rahmet

11 Eylül 2018 Salı

Ters hareket sonucu bu şekilde rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Fibromiyalji bir çeşit ağrı sendromudur. Genellikle doktorlar yazdıkları ilaçlarla o bölgeyi uyuşturarak tedavi ederler. Çok fazla strestden ve yorgunluktan meydana gelir. Fizik tedavi doktorları ilerleyen bu ağrılar da fizik tedavi bile uygulaya bilir o bölgeye. Ters hareket,soğuk hava deymemesine dikkat edin

cevap

Erdeniz

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba. Belki de ağrı iyileşme sürecinde iken yaptığınız ani hareketler bu durumu tekrar tetiklemiş olabilir. Bu yüzden seyahate çıkıp tatil yapmalısınız ve kesinlikle stresten de uzak durmalısınız. Bol bol istirahat, ağrılarınızın dinmesini yardımcı olacaktır. Kendinizi huzurlu hissettiğiniz ortamlarda daha fazla zaman geçirmelisiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ahmet Maranki Fibromiyalji

Ahmet Maranki Fibromiyalji

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fibromiyalji Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Ozon Tedavisi

Fibromiyalji Ozon Tedavisi

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Tanı Kriterleri Nelerdir ve Nasıl Belirlenir?

Fibromiyalji Tanı Kriterleri Nelerdir ve Nasıl Belirlenir?

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji Beslenme