Fibromiyalji Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji bitkisel tedavi, birçok insanı yakından ilgilendiren kronik ağrılı bir kas rahatsızlığıdır. Fibromiyalji belirtileri inatçı ve yaygın kas ağrıları, hassas noktaların varlığı, uyku bozukluğu, kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi en belirgin özellikleridir. Fibromiyalji en çok titiz bayanlarda rastlanmaktadır. Bunun nedeni sürekli ara vermeden temizlik yapmalarıdır. Hastaların şikâyetleri fiziksel ve ruhsal yorgunlukta, soğuk ve nemli havalarda, uykusuzlukta, aşırı hareketsizlik ya da aşırı fiziksel aktivite gibi nedenlerden dolayı artmaktadır. Bu şikâyetler dinlendirici uykuyla, masajla, sıcak duşla, uygun fiziksel aktiviteyle azalmaktadır.

Hastaların bazılarında istemsiz kas seğirmeleri, huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi de görülmektedir. Hasların özellikle stresi hayatlarından çıkartmaları gerekmektedir. Düzenli ve dengeli cinsel yaşam, sağlıklı beslenme, insanların kendilerine zaman ayırmaları bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirmiş olurlar. Fibromiyalji hastalığına röntgen ya da filmler ile tanı koyulması çok zordur. Bundan dolayı vücutta 3 aydan uzun bir zaman yaygın olarak yaşanan ağrılar bu hastalığın tanısı için yeterlidir. İnsan vücudunda bulunan hassas noktaların çoğunda ağrı yaşanıyorsa bu fibromiyalji hastası olduğu anlamına gelir.


Fibromiyalji için bitkisel kürler

  • 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı çobançantası ekleyip 3 dakika kısık ateşte demleyiniz. Ilıdıktan sonra akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 su bardağı içiniz.
  • Kırmızı biberde bulunan kapsaisin doğal bir ağrı kesicidir. Kırmızı biber çayı için yapılması gereken; 1 çay kaşığı kırmızı biber, 1 bardak sıcak suyla karıştırın. Gün içerisinde tüketebilirsiniz.
  • Sarı kantaron uykusuzluğa ve ağrılara iyi gelmektedir. Sarı kantaron çayı faydalı olacaktır.
  • Şeytan pençesi çok güçlü analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri bulunmaktadır. Şeytan pençesi bitkisinin doğrudan ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca çayı içilebilir ve kapsül formunda da tüketebilirsiniz.
  • Kurtulmuş iki yemek kaşığı kekik ile yarım litre suyla çay hazırlayın. Gün içerisinde veya ağrı başladığında 1 bardak içebilirsiniz.
  • Ilık suya iki çay kaşığı toz halinde ya da rendelenmiş zencefil ekleyin. Bu çayı bekletmeden için. Günde iki bardak tüketebilirsiniz.
  • İki gram söğüt kabuğunu bir bardak suya ekleyerek 5 dakika kaynatın. Sabahtan başlayarak günde iki veya üç bardak içebilirsiniz.
  • Kurutulmuş 100 gram atkuyruğu otunu 1 litre suyun içerisinde 30 dakika kaynatın. Bu çayı süzerek günde iki bardak içiniz.
  • 35 gram kadife çiçeği yaprağını taze veya kuru olarak bir litre %45 alkole ilave edin. Bu bitkiyi cam şişede ağzı hava almayacak şekilde 15 gün beklemeye bırakın. 15 gün sonra pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye kompres yapın.
  • 2 yemek kaşığı susam yağına 1 tatlı kaşığı acı elma yağını ekleyip karıştırın. Bu yağı ağrıyan bölgeye 15 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Bu kürü 1 ay boyunca her gün uygulayın.5 dakika kaynatın. Sabahtan başlayarak günde iki veya üç bardak içebilirsiniz.

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi Yorumları

soru

Hidayeddin

30 Ağustos 2018 Perşembe

İyi günler kardeşim sürekli eklem ve kas ağrılarından şikâyetçi. Doktora gitti Fibromiyalji teşhisi kondu. Tedavisini oluyor fakat alternatif olarak evde uygulayabileceğimiz yöntemler ve kürler var mıdır diye araştırıyorum. Acaba fibromiyaljinin bitkisel tedavisi var mıdır? Lütfen bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Behram

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba 2 yemek kaşığı susam yağına 1 tatlı kaşığı acı elma yağını ekleyip karıştırın. Bu yağı ağrıyan bölgeye 15 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Bu kürü 1 ay boyunca her gün uygulayın.5 dakika kaynatın. Sabahtan başlayarak günde iki veya üç bardak içebilirsiniz. Kurutulmuş kekikiği çay olarak demleyip 1 bardak

tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fibromiyalji Antidepresan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fibromiyalji Antidepresan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fibromiyalji Fizik Tedavi

Fibromiyalji Fizik Tedavi

Ahmet Maranki Fibromiyalji

Ahmet Maranki Fibromiyalji

Fibromiyalji Noktaları

Fibromiyalji Noktaları

Fibromiyalji Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi