Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi; Fibromiyalji hastalığı yaygın vücut ağrıları ile kendisini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni bir türlü belirlenemese de bu ağrılar sırtta ve ensede belirgin bir şekilde görülür. Ayrıca kol ve bacaklarda, kaslarda ve kalça eklem yerlerinde ağrılar gözlemlenir. Hastada sürekli olarak yorgunluk bitkinlik ve halsizlik gibi hiçbir şey yapacak hali olmaması gibi tipik belirtiler vardır. Ayrıca vücutta ağrılı hassas noktalar, mutsuzluk, eklemlerde sabah sertliği, uyku bozuklukları, el ve kollarda uyuşma ve şişlik hissi vardır. Bu hastalıkta tüm beden en küçük baskıda bile dayak yemiş hissi içerisinde ağrılar yaşayabilir. Hastanın durumuna göre gaz, kabızlık ve şişkinlik gözlemlenebilir. Özellikle bayanlarda daha çok görülen bu hastalık toplumun yüzde ikisinde rastlanan bir rahatsızlıktır. Özellikle de otuz ile altmışlı yaşlar arasında görülen bir hastalıktır. Fibromiyalji hastalığı aslında bir yumuşak doku romatizması'dır.


Fibromiyalji Hastalığı Neden Olur?

  • Kaygı,
  • Stres,
  • Üzüntü,
  • Ağır travmatik vakıalar,
  • Düzensiz ve yetersiz Uyku,
  • Virüsler, hastalığın nedenleri arasında düşünülmektedir. Bu hastalık bir anlamda aslında tamamen tedavi edilemeyen bir hastalıktır.

Fibromiyalji Hastalığının Tanımı


İle beraber hastalıkta kullanılan kuru iğne tedavisini anlatmak daha faydalı olacaktır. Hastalıkta kuru iğne tedavisi kullanılan bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıları tedavi etmekte etkili bir yöntemdir. Kas spazmı, sırt, bel ve boyun ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak hastada fıtık oluşumuna, ağrılı bir omurgaya ve kireçlenmeye yol açar. Damarları sıkıştırdığı için kollarda ve bacaklarda uyuşma soğukluk ödem ve üşümeye neden olur.


Fibromiyalji kuru iğne tedavisi nasıl yapılır?


Hastalıkta kullanılan kuru iğne tedavisi Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş ameliyatsız ve ilaçsız bir ağrı tedavisidir. Özellikle de ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi yöntemi için kullanılan iğneler çeşitli uzunluklarda olup ilaçsız ve kuru iğnelerdir. Bu farklı boyutlardaki iğneler ağrıların oluştuğu bölgelere kaslarda yaşanan spazmları çözmek için batırılarak yapılan bir yöntemdir.


Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalıkta tedavinin yapılış şekli özellikle kasılmış ve kısalmış kaslara iğne batırılarak uygulanır. Bir kasta çoğu zaman çok sayıda kasılmış ağrılı ve kısalmış kas demetleri olduğundan bölgeye çok sayıda iğne batırılır. Tekrarlayan ve kronikleşen ağrılı spazmla birlikte Fibrozis doku gelişimide var ise iğne sayısı ve iğneleme sıklığı arttırılır. Böylelikle Fibromiyalji hastalığında hissedilen ağrılarda rahatlamalara yardımcı olur.

Sağlıkla kalın.

Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi Yorumları

soru

Mücmel

19 Ağustos 2018 Pazar

Küçük bebeğim var düzenli uyku uyayamıyorum haliyle stresli bir dönemdeyim. Sabahları dayak yemiş gibi kalkıyorum. Fibromiyalji kuru iğne tedavisi bende işe yarar mı?

Cevap yaz
cevap

Atıfa

04 Eylül 2018 Salı

Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi; Fibromiyalji hastalığı yaygın vücut ağrıları ile kendisini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni bir türlü belirlenemese de bu ağrılar sırtta ve ensede belirgin bir şekilde görülür. o yüzden bu tedaviyi bir uzman eşliğinde denemenizi öneririm. geçmiş olsun.

cevap

Cumhur

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba, Bu tedavinin uygulanabilmesi için Fibromiyalji rahatsızlığınızın olması gerekmektedir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız yok ise bu tedaviyi olmanızı doktorunuz da önermeyecek ve hatta bu tedaviyi uygulamayacaktır. Bunun yerine geceleri uyumadan önce bol bol su için ve yatağınızın ortopedik olmasına dikkat edin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fibromiyalji Noktaları

Fibromiyalji Noktaları

Fibromiyalji Egzersizler

Fibromiyalji Egzersizler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji ve Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji ve Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi