Fibromiyalji Hassas Noktalar Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Hassas Noktalar Nelerdir?

Fibromiyalji Hassas Noktalar, Fibromiyalji kronik kas ve iskelet sistemi hastalığıdır. Erkeklere oranla daha çok 30 ile 60 yaş arasındaki bayanlarda görülür. Ayrıca sadece yetişkinlerde değil çocukluk çağında da karşılaşılan bir hastalıktır. Tıp dilinde FM ya da FMS kısaltmaları ile kullanılır. Fibromiyalji özellikle sırt, boyun, omuz ve kalçalarda kas ağrısı şeklinde kendini gösterir. Halk arasında bu şekilde kas ağrısı yaşayanlara hastalık hastası lakabı takılsa da fibromiyalji oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Fibromiyalji uzun yıllar boyu kas iskelet rahatsızlığı olarak bilinmiştir. Fakat bilim adamları tarafından geliştirilen beyin görüntüleme teknikleri sayesinde merkezi sinir sisteminden kaynaklı anormal ağrı hissi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda fibromiyaljiye asıl neden olan durum tespit edilememekle birlikte toplumun neredeyse %5'lik diliminde fibromiyolji hastalığının görüldüğü anlaşılmıştır. Yalnızca aşırı stres, yorgunluk, baskı altında kalma, depresyon gibi durumların fibromiyaljiyi tetikleyen unsurlar olduğu bilinir.


Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?


Hastada fibromiyalji belirtileri olup olmadığı ancak hassas noktalarının tespitinden sonra anlaşılır. Hastada fibromiyaljiye ilişkin bazı belirtiler vardır ki bunların göz ardı edilmemesi gerekir. Belirtileri üç aşamada incelemekte fayda bulunur. Belirtilerin bir kısmı tüm hastalarda görülürken bazıları ise her zaman görülmezler. Hastalar çoğunlukla gün içi değişik zamanlarda kendilerini yorgun ve bitkin hissederler. Gece saatlerinde aksine daha enerjik olurlar. Hastaların çoğu geceleri uyuma ile ilgili bir problem yaşamasa da sabahları tam olarak uykularını almadan uyanırlar. Hastaların çoğu sabahları kalkarken tüm vücutta tutukluluk hisseder. Havanın nemli olduğu zamanlarda bu tutukluk daha belirgin olarak hissedilir. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen ağrıların yanı sıra uyuşma ve karıncalanmalar da hissedilir. Soğukla temas halindeyken ağrı ve sızı daha fazla hissedilir. Soğuk havalarda özellikle yüz bölgesinde mimiklere engel olacak kadar adalelerde kasılmalar olur.


Fibromiyalji Hassas Noktaları ve Hassas Noktaları Rahatlatma Yöntemleri Nelerdir?


Fibromiyalji hassas noktaları, vücudun on sekiz simetrik bölgesinde bulunur. Bunlar başın arka tarafında, boynun alt ve ön tarafında, sırt bölümünde trapez adı verilen kasın ortasında, kürek kemiğinin çıkıntısında, ikinci kaburganın ön uzantısında, dirseklerin dış tarafında, uyluk üzerinde ve uyluğun dış tarafında, kalçanın üst tarafının dış yanında ve dizlerin iç yanlarında bulunur. Bu noktaların varlığı ancak doktor muayenesi ile saptanabilir. Bu noktalar vücudun önünde ve arkasında olarak iki sınıfa ayrılır. Ön taraftaki hassas noktalar toplamda beş çifttir. Arka taraftaki hassas noktalar ise boyunun en üst kısmından aşağı sırta doğru 4 çifttir. Fibromiyaljinin kesin olarak tespitinin yapılabilmesi için bu on sekiz noktadan en az on bir tanesi üzerine dokunulduğunda hassasiyet oluşması gerekir.

Fibromiyalji hassas noktalara dokunulduğu zaman ağrıdan kaynaklı olarak hastada zıplama belirtisi görülür. Hassas noktalar tespit edildikten sonra derin darbe adı verilen masajı yapılarak hastanın rahatlaması sağlanır. Vücutta yaşanan ağrılar migren niteliğinde olduğu için hastanın bir nebze olsun rahatlatılması gerekir. Derin darbe mesajı, hastanın masaj sehpasına yatırıldıktan sonra Uzman doktor tarafından hassas noktalara uygulanır. Kaslardaki gerginliği hafifletmek ve kasları rahatlatmak için yapılan bu masaja ilave olarak bazı vücut germe egzersizleri de yapılabilir. Egzersizlerle birlikte uygulanan darbe masajının etkileri daha güçlüdür. Hastadaki fibromiyaljinin şiddetine göre masaj seansları ayarlanır. Uzman doktorlar tarafından kesin sonuç alınabilmesi için darbe masajının en az sekiz ya da 10 seans şeklinde uygulanması tavsiye edilir. Ayrıca hassas noktalar tespit edildikten sonra darbe masajına alternatif yöntem olarak o bölgeye enjeksiyon uygulanarak da hastanın rahatlaması sağlanabilir. Enjeksiyon uygulamasında hastaya serum fizyolojik veya anestezik madde verilir.

Fibromiyalji Hassas Noktalar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ahmet Maranki Fibromiyalji

Ahmet Maranki Fibromiyalji

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji Beslenme

Haber Bülteni