Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji kas seğirmesi, Ağrılar, yorgunluk, üzüntülü ruh hali ve sabahları uykudan kalktıktan sonra vücutta tutkunluk ile kendini gösterir. Kişi şikâyetlerini anlatırken bütün vücudunun ağrıdığını ve dokunduğu bölgelerin çürümüş hissi verdiğini belirtmektedir. Yapılan araştırmalarda orta yaşta bayanların erkeklere oranla daha sık fibromiyalji hastalığına yakalandığını göstermektedir. Fibromiyalji kas seğirmesi bu rahatsızlığın belirtilerindendir. Kişide görülen ağrılar, baş, ense, omuz, sırt, bel, kol ve bacaklarda belirli noktalarda görülür. Fibromiyalji kas seğirmesi uykuda yaşandığı zaman kişinin uykudan bölünmesine ve uykudan uyanmasına neden olur. Bu durum sonrasında kişi uykusuz bir gece geçirmiş olur ve sabah enerjisi tükenmiş şekilde yataktan kalkmakta zorluk çeker. Fibromiyalji kas seğirmeleri beraberinde bazen yanmalar da görülebilir. Bu hastalık sürekli olup zaman içerisinde belirtilerinin azaldığı da görülmektedir.

Fibromiyalji kas seğirmesi tedavisi, Uzman desteği ile gerçekleştirilecek bu tedavi süreci birlikte planlanmalıdır. Hasta hekim iş birliği ile bu süreç kolaylıkla atlatılabilir. Fibromiyalji kas seğirmesi tedavi edilebilecek bir hastalıktır.
  • Egzersiz, Fibromiyalji kas seğirmesi tedavisinde egzersizin büyük etkisi vardır. Egzersiz hem korumaya yönelik hem de tedavi amaçlı bir yöntemdir. Özellikle öğleden sonraları veya akşam saatlerinde yapılan egzersizler fibromiyalji kas seğirmelerine iyi gelmektedir. Gevşeme ile germe egzersizleri kuvveti ve dayanıklılığı arttırmaktadır. Bu egzersiz programını uzmanlar kişiye özel düzenlemektedir. Bunların içerisinde düşük yoğunlukta yürümek, bisiklete binmek, yüzmek ve su aerobiği gibi aktivitelerdir.
  • İlaç tedavisi, Doktorun kişiye özel uyguladığı bir diğer tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. Bu ilaç tedavisinde kişinin rahatsızlığı göz önünde bulundurularak dozu ayarlanır.
  • Psikolojik destek, Kişinin gün içerisinde zorunlu olarak yaptığı şeyler kendisini psikolojik olarak rahatsız eder. Bu durumda kişinin psikolojik destek alması eğer doktor uygun görür ise psikolojik ilaçlar kullanması gerekebilir. Kişinin memnun olmadığı ortamlardan uzaklaşması, seveceği aktivitelerde bulunması ve kendisine hobiler edinmesi faydalı olacaktır.
Fibromiyalji kas seğirmesi rahatsızlığında hastanın düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırıp uygulanacak programa uyması gerekir. Fibromiyalji kas seğirmesi tedavi romatolog, fizik tedavi uzmanı, psikiyatrist ve nörologdan oluşan Uzman ekip tarafından yapılır. Kişinin uzmanlarla iletişim halinde olması önemlidir. Sizde fibromiyalji kas seğirmesi hastalığınızı tedavi ettirip hayat kalitenizi normale döndürebilirsiniz.

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Yorumları

soru

Rabiye

14 Nisan 2018 Cumartesi

Bende 15 yildir fibromiyalji hastaligi var kas segrimesi cok oluyor pregabalin 75mg kullaniyorum ama cok faydasini gormuyom napmamiz lazim

Cevap yaz
cevap

Süeda

28 Ağustos 2018 Salı

15 yıldır fibromiyalji haslığı varsa pregabalin 75 mg. az gelir bu ilaçın ya dozunu yükseltmeli doktor yada duloksetin etken maddeli ilaç yazmalı. Fizik tedavi doktorunuza gidip görüşmeniz lazım. sizin kullandığınız pregabalin size yetmiyor. Ağrılar uyutmuyordur sizi. Daha da ilerlemeden doktorunuza danışın. Bu tür hastalıklar bu ilaçlara bağışıklık yapar. tedavi yenilenmeli.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji Beslenme

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Fizik Tedavi

Fibromiyalji Fizik Tedavi